Черешова задушница е втората задушница за годината. На този ден почитаме паметта на починалите си близки. Счита се, че на Черешова задушница се прибират душите на мъртвите след излизането им на Възкресение Христово.
Този ден е свързан с редица обичаи. Един от тях е, че всеки християнин трябва да отиде на църква за сутрешната литургия. Преди това се записват имената на починалите близки.
На специално място в църквата се подрежда храната, след което тя се раздава. Осветените в църквата жито, погача и вино може д се занесат на гробището. Много хора дори оставят храна на гробовете на близките си. Но правилно ли е това и разрешено ли е от църквата.
Какво се прави на първата Задушница след смъртта на близък?
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Може ли да се оставя храна на гроба на Черешова задушница?
На Черешова задушница гробът може да се полее с вино. Оставянето на храна и напитки на него не е разрешено от църквата. В случая тя може да бъде разнесена от животни. За да се избегне оскверняване на гроба, църквата не препоръчва оставянето на храна на него.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
Оставянето на храна на гроба не се препоръчва и поради още една причина - църквата счита, че храната е за тялото на живия, а не за земята. Затова тази храна е по-добре да се раздаде на живите, за да се почете паметта на мъртвите.
Също така не се препоръчва консумация на храни и напитки на гроба. Престоят на гробището трябва да премине в молитва за упокоение на душите на мъртвите.
Наближава Черешова задушница, ето какви са обичаите
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
На Черешова задушница се разрешава почистването на гроба, ако той не е в добро състояние.