Всеки родител иска най-доброто за детето си. И в случая на преден план излиза въпросът за доброто възпитание. Но поне веднъж всеки млад родител допуска грешка именно в това отношение. Това са грешките, които в никакъв случай не трябва да допускате, ако искате да дадете най-доброто на детето си.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
1. Обиди, заплахи и чувство на срам
"Срамувам се от теб!" - много от нас са чували тази фраза от своите родители в детските си години. След подобно изказване детето наистина започва да изпитва срам от постъпките си. Но какъв е крайният резултат? Като възрастен това дете започва да се мрази за грешките си, непрекъснато се упреква, дори за най-малкия си пропуск. В резултат на това детето има ниско самочувствие, осъзнавайки, че отново е направило нещо нередно. Помислете добре дали наистина си заслужава?
Мислите ли, че това може да подтикне детето ви към правилната постъпка? Отговорът е категорично "Не". Факт е, че в този случай детето ви ще се чувства под постоянен натиск. То започва да живее в страх от вашите заплахи, считайки ги за истина и се страхува да направи каквото и да било. След време ще разбере, че заплахите ви не са верни и ще започне да приема всяка ваша дума за лъжа. За децата това е стрес и в по-късна възраст отключва в тях истерия и злоба. Когато родителят казва на детето фразата: "Виж колко е послушно това дете", то се затваря в себе си.
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
2. Прекомерна загриженост
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
Ако постоянно помагате на детето си, вършите всичко вместо него и проявявате прекомерна загриженост, тогава то най-вероятно просто няма да стане независим човек. Дайте му свободно пространство - не е нужно постоянно да решавате всички проблеми вместо него, оставете го да се научи на самостоятелност и независимост. Насърчавайте желанията и стремежите му.