Някои стайни растения стават истински лекари и тихо ни освобождават от заболявания всеки ден. А някои дори увеличават продължителността на живота.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
За хипертоници: Императорско дърво Мурая
Лидер в това отношение е тропическото растение Мурая. На Изток вярвали, че всеки, който притежава Мурая, ще живее вечно.
Смята се, че ароматът на цветовете му хармонизира човешкия организъм и облекчава главоболието. При добри грижи Мураята цъфти през цялото лято и дава плодове, които тонизират човешкото тяло и значително намаляват кръвното налягане.
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
Веществата, които растението отделя във въздуха на вашия апартамент, ще позволят на имунната ви система да се бори по-ефективно с болестите.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
Многобройните ПОЛЗИ от грижа за стайните растения
При хипотония: мушкато
Любителите на здравец знаят: ако принудите целия апартамент да го използва, гарантирано ще имате високо кръвно и главоболие.
Още: Каква е връзката между Сирни и Месни Заговезни?
Още: Кои традиции задължително се спазват на Месни Заговезни?
Мушкатото помага за бързото ставане сутрин, тонизира и леко повишава кръвното - здравецът е полезен за хипотоници.
Мушкато е полезно да имат у дома за тези, които често страдат от остри респираторни вирусни инфекции, остри респираторни инфекции и хрема. Вдишването на аромата му помага на астматици и дори на бъбречно болни.
При риносинузит: мирта
Миртата е истински рекордьор по отделяне на етерични масла във въздуха. Ароматът му напомня на бор. Можете лесно да го усетите, ако разтриете няколко листа от мирта в дланите си. Етеричните масла от мирта, неговите флавоноиди и сапонини унищожават патогените.
Вдишването на аромата на мирта може да дезинфекцира горните дихателни пътища на човек, в чийто дом има дърво. Миртата успокоява и има благоприятен ефект върху човешката кожа, облекчавайки възпалението.
За слабите: кипарисови дървета
Друго семейство растения, които винаги лекуват своите собственици, са иглолистните. Например кипарисите. Последните, подобно на миртата, отделят във въздуха вещества, които тихо проникват в човешкото тяло и му действат благотворно.
Сред положителните аспекти са общо подобряване на здравето, повишен тонус, дезинфекция и лек, здрав сън.
Ползи от стайните растения: Добавете и във вашия дом
При инфекции на горните дихателни пътища: лимоново дърво и портокал
В древни времена хората вярвали, че лимоновото дърво може да спаси живот по време на епидемии. Лимоновото дърво, подобно на портокаловото дърво, отделя основни вещества, които дезинфекцират дихателните пътища на човека и имат благоприятен ефект върху лигавиците.
Ароматът на портокалови цветя е наистина много полезен за тези, които развиват усложнения след ARVI. Веществата, отделяни от цветята и листата на портокала, унищожават бактериите и повишават способността на човека да устои на инфекции.
След Ковид: Дифенбахия
Големите листа на Дифенбахията отделят много чист кислород и могат да бъдат истинско спасение при белодробна недостатъчност. В допълнение, растението е в състояние значително да овлажнява въздуха и това овлажняване е здравословно и чисто.
За да тествате ефекта, можете да покриете дифенбахията с найлонов плик в слънчев ден и след час ще видите, че вътрешността на плика е напълно покрита с капчици влага. Затова всеки прекарал Ковид трябва да си отгледа дифенбахия.
Но дифенбахията не е единственият лечител за постковид. В допълнение към нея, друг „специалист“ - спатифилум - е способен да обогати въздуха в апартамента с кислород. Това е истински „концентратор” на кислород и спасение за хора с ниски нива на кислород в кръвта.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.