Много домакини са запалени по консервирането, замразяването и сушенето на плодове. Експерти по консервирането разказват как да правим зимнина така, че да запазим повечето витамини.
Замразяването ще запази максимума полезни вещества в даровете на природата. В същото време, можете да замразите почти всичко, което се отглежда в градината, включително и картофите. Изключение правят храните, които съдържат много вода - краставици например. Те просто ще се съсипят.
Между другото, замразяването на зеленчуци има свои конкретни характеристики. Предварително трябва да се бланшират - да се потопят във вряща вода или да се обработят на пара. Можете веднага да поставите доматите във фризера, но е по-добре първо да сварите гъбите. Зеленолистните зеленчуци обикновено се нарязват на ситно, поставят се във форми и се заливат с вода. Също така е по-добре да замразите зеленчуците на порции, за едно приготвяне.
Още: Как се консервират тиквички за пържене
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Друг добър начин за запазване на културите за зимата е сушенето. Така можете да спестите 55–60% от хранителните вещества, освен това здравословните диетични фибри ще останат непокътнати. Но е добре да запомните, че фризерът ще запази ползите от плодовете само за кратко време - не повече от 3-6 месеца. По-добре е да съхранявате сушени плодове в тъкани или хартиени опаковки.
Много домакини предпочитат да ферментират или мариноват своите култури, като използват сол като консервант. Такива консерви имат пробиотични свойства. А киселото зеле дори може да се счита за шампион по отношение на съдържанието на хранителни вещества и витамини. Може да се съхранява до 8 месеца.
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
Но при мариноване витамините се запазват до 15%. Като маринати се използват лимонена киселина, оцет, сок от касис или плодове от японска дюля.
Конфитюрите и компотите се приготвят чрез топлинна обработка, като се използва захар като консервант. В такива консерви витамин С се разрушава, останалото се губи с 20-30%.
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
Още: Как се консервира правилно бамя
Източник: Woman.Rambler