Ползите от свинската мас за организма са обект на разгорещени дискусии. От една страна, тя е мазен, а следователно калоричен и тежък за храносмилането продукт. От друга страна, на свинската мас се приписват подмладяващи и антиоксидантни свойства. Така че кое от тези твърдения е вярно?
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Ползи за женското тяло
Свинската мас е слой подкожна мазнина, който играе ролята на енергиен запас в животинското тяло. Тя се състои от триглицериди, съдържа арахидонова киселина, линоленова киселина и линолова киселина. В свинската мас има много селен и цинк, има холин, витамини D, E, C. В продукта има малки дози протеини.
Какви полезни свойства има свинската мас:
- Повишава имунитета.
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
- Подпомага загубата на тегло.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
- Намалява нивото на лошия холестерол.
- Предотвратява преждевременното стареене.
- Противораково и жлъчегонно средство.
Още: Каква е връзката между Сирни и Месни Заговезни?
Още: Кои традиции задължително се спазват на Месни Заговезни?
Защо повечето специалисти отново препоръчват свинската мас?
Но всичко това е при условие, че се консумират не повече от 20-30 г от продукта на ден. Свинската мас е много калорична: 100 г съдържат 700-900 ккал. Злоупотребата с продукта може да доведе до затлъстяване и панкреатит. Вместо да понижава холестерола, свинската мас ще провокира образуването на плаки в кръвоносните съдове.
Какъв е правилният начин за консумация на свинска мас?
За да носи свинската мас само полза, жените трябва да я ядат през първата половина на деня. Тогава цялата получена мазнина ще се изразходва през деня. Удоволствието от продукта ще е по-голямо, ако го нарежете на тънки филийки хляб.
За сандвичи е по-добре да използвате суха галета или пълнозърнест хляб. След като сте се почерпили със сланина, преразгледайте диетата си: откажете се да ядете други мазни храни на този ден.
Съвет: Яжте сланина с чесън, хрян, черен пипер или горчица. Пикантните подправки допринасят за бързото усвояване на мазнините.
Препоръчително е да ядете висококачествена свинска мас. Пресният продукт има бял или мек розов цвят. Подбрана е сланината на младо прасе, отглеждано на естествен хранителен фураж. Тя има деликатен вкус и тънка кожа без косъмчета.
В идеалния случай свинската мас трябва да мирише на изгоряла слама. Суровата свинска мас е препоръчително да се осоли или да се свари. В пушен и пържен вид тя определено е вредна.
Затова е полезно да се консумират не повече от 30 г осолена или варена свинска мас. В големи количества сланината е вредна: тя допринася за развитието на атеросклероза и затлъстяване.