Боядисването на косата е едно от най-приятните занимания. Но знаете ли, че боядисването на косата има множество странични ефекти? Няма съмнение, че боите могат да имат неблагоприятни последици. В тази статия сме разгледали неблагоприятните последици от боядисването на косата, с които всеки трябва да е наясно, преди да боядиса косата си.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
1. Прекалено третиране
Перманентните бои за коса често съдържат амоняк (или подобни на него химикали) и пероксид. Прекаленото третиране на косата с тези химикали ще доведе до загуба на блясък и лесно накъсване. Макар че обработената коса може да бъде възстановена до известна степен с процедури за грижа за косата, единственият начин да се отървете от уврежданията, причинени от прекомерната обработка, е да отрежете косата си.
Кои са най-подходящите дни за боядисване на косата – ето как да разберем
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
2. Алергични реакции
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
Боите за коса, които предизвикват алергични реакции, не са рядкост, особено защото трайните бои за коса съдържат парафенилендиамин, който е често срещан алерген.
Хората, които имат контактен дерматит, са особено податливи на реакции поради наличието на PPD и други химикали в боите. Хората с кожни заболявания, като екзема и псориазис, също трябва да се въздържат от използването на бои за коса за боядисване на косата си.
3. Нужда от допълнителна поддръжка
Още: Каква е връзката между Сирни и Месни Заговезни?
Още: Кои традиции задължително се спазват на Месни Заговезни?
Въпреки че технически това не е страничен ефект, за някои той може да бъде причина. Много хора не осъзнават колко много средства се влагат в поддръжката на боядисаната коса. Това е дългосрочен ангажимент, който ще ви накара да се връщате в салона на всеки месец, което може да бъде тежко за косата ви. Ще трябва да купувате продукти, които са специално разработени за боядисана коса.
Боядисването на коса – през колко време да го правим?
4. Конюнктивит
Ако не проявите изключителна предпазливост при боядисването на косата си, химикалите могат да попаднат върху чувствителните части на лицето ви. В някои случаи, когато химикалите от боите за коса влязат в контакт с очите ви, това може да доведе до конюнктивит или розово око. В други случаи това причинява възпаление и силен дискомфорт.
5. Астма
Астмата е един от симптомите на тежка алергична реакция към бои за коса. Продължителното вдишване на химикалите в боите за коса може да доведе до кашлица, хрипове, възпаление на белите дробове, дискомфорт в гърлото и астматични пристъпи.