Столетниците са винаги питани и търсени да ни съобщят за тайните на здравословното хранене и дълголетието. Много от тези хора имат своята тайна, своята формула за дълголетие, и каквито и разлики да има между тях, здраволословното хапване е споделено помежду им. Ето кои са петте храни, които всички столетници обичат и често консумират.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Риба
Рибата е източник на много хранителни вещества, като ненаситени мазнини, протеини, минерали и витамини. Рибата е свързана с по-нисък риск от сърдечни заболявания, намалява запалителните процеси и подобрява мозъчната функция. Столетниците, които ядат риба, често се похвалват с добре запазения им ум и памет.
Зеленчуци
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Зеленчуците са едни от най-богатите източници на фибри, витамини и минерали. Те съдържат много вода, което помага за хидратацията на организма. Столетниците често консумират зеленчуци, като специално се фокусират върху зеленчуци с високо съдържание на витамини и антиоксиданти, като спанак, броколи, карфиол и моркови.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Орехи
Орехите са източник на мононенаситени мазнини, витамини, минерали и антиоксиданти. Те съдържат алфа-линоленова киселина, която помага за намаляване на риска от сърдечни заболявания. Орехите също са свързани с по-добро усвояване на хранителните вещества и подобряване на имунната система. Столетниците често ядат орехи, като орехите, бадемите и лешниците.
Яйца
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
Още: Каква е връзката между Сирни и Месни Заговезни?
Яйцата са източник на протеини, витамини и минерали. Те също така съдържат лутеин и зеаксантин, които са антиоксиданти, свързани с подобряване на зрението и намаляване на риска от дегенерация на макулата. Яйцата също могат да бъдат включени в различни хранителни режими, включително и вегетариански.
Ферментирали храни
Ферментиралите храни като кисело мляко, кимчи и кисело зеле, съдържат пробиотици, които подобряват функцията на дигестивната система и имунната система. Те също така са свързани с подобряване на усвояването на хранителните вещества и намаляване на риска от диабет и други заболявания.
Включете тези храни в диетата ви - те са много полезни и ще ви помогнат да достигнете до по-напреднала възраст, ако разбира се, не пиете, не пушите и се движите.