Хроничната умора може да е знак както за прекарана инфекция, от която не сте се възстановили, така и за заболяване, което е скрито и изисква медицински преглед. Умората може да е резултат от нерационално хранене, недостатъчно или некачествен сън, депресия, стрес, липса на витамини и минерали. За да се справите с нея и да възстановите енергичността си, последвайте тези стъпки.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
1. Уверете се, че не страдате от заболявате, което да причинява умората. Обсъдете състоянието си с ОПЛ и направете изследвания. Обикновено ниските нива на желязо, тоест анемията, проблеми с функционирането на щитовидната жлеза и сърдечно-съдови заболявания, могат да предизвикат хронична умора. Кръвната картина и изследване на хормоните ще са ви полезни в случая.
2. Проверете нивата на витамините. Ако изследванията открият дефицит, коригирайте го.
3. Справете се със стреса. Намерете хоби или занимание, което да отвлича вниманието ви, да ви отпуска и успокоява. Превърнете спалнята си в оазис и не работете там, за да не стресирате организма си със синята светлина от екрана на лаптопа или компютъра.
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
4. Осигурете си качествен сън. Ако се налага, сменете завивки, легло, матрак. Важно е да ви е удобно и приятно в леглото. Температурата на стаята следва да е нормална, да е достатъчно уютно, за да заспите. Не пийте напитки с кофеин, не работете и щадете нервите си преди сън. Ако не успявате да заспите или страдате от често събуждане, обсъдете ситуацията с лекаря си, тъй като тя е в основата на умората.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
5. Откажете се от вредните навици като тютюнопушене и алкохол, неуместна и прекомерна употреба на лекарства, преяждане. Всичко това товари черния ви дроб и води до нужда от детоксикация. Ако не освободите организма си от токсините и шлаките, не може да се надявате на прилив на енергия.
6. Спортувайте. Изберете спорт, който ви допада, доставя удоволствие и го практикувайте често. Плувайте, танцувайте – това винаги помага да се отпуснете. Водата има унасящо действие особено ако е минерална. Пробвайте.
7. Преразгледайте менюто си и включете в него продукти с много витамини, минерали и антиоксиданти. Забравете за захарта и солта, за бързите въглехидрати. Хапвайте ядки – те дават енергия.
Още: Каква е връзката между Сирни и Месни Заговезни?
Още: Кои традиции задължително се спазват на Месни Заговезни?
8. Не се преуморявайте. Почивайте, когато е необходимо. Ако страдате и от бърн аут, вземете ден-два отпуск, слейте ги с уикенда и се отдайте на кратко пътуване, което да възстанови силите ви, да ви даде нови преживявания, да презаредите батериите и да се завърнете на работното място, пълни с идеи, енергия и желание за работа.
Статията има само информативен характер и не замества консултацията с лекар.