Хлябът е един от продуктите, които купуваме доста редовно през седмицата. Това е така, защото той бързо губи своята свежест и хрупкавост. Ето един прост начин да спестите малко пари и освен това да се наслаждавате на мек и пресен хляб по-дълго време. За да го направите, ще ви е необходима съставка, която можете да намерите в кухнята си.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Начини за запазване на пресен хляб
Ключът към запазването на хляба свеж за по-дълго време се крие в два продукта, които обикновено имаме вкъщи. Ако искате да запазите хляба си мек, просто го поставете в найлонов плик заедно с няколко стръка целина. Поставете торбичката в хладилника за една нощ. Когато извадим торбичката на следващия ден, хлябът и хлебчетата ни ще бъдат все още пресни.
Колко хляб на ден НЕ вреди на здравето - ето какво разкри лекар
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
Целината придава на хляба влага и също така го предпазва от бързо мухлясване. За тези, които не обичат целина и не искат да я купуват, за да направят този трик, имаме алтернативен метод. Парче прясна ябълка има подобен ефект. Просто поставете половината от плода в торбичка за хляб и хлябът не само няма да изсъхне, но и ще запази вкуса си.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
Хлябът, който е на няколко дни и е малко сух, не трябва да се отписва. Въпреки че той е идеален за приготвяне, наред с други неща, на традиционни котлети от кайма, можете да го освежите. Съществуват няколко прости и изключително бързи начина да направите това.
Налейте вода в тенджера и я оставете да заври. Поставете отгоре сито и сложете вътре малко застоял хляб. Сега просто изчакайте няколко минути и той отново ще стане свеж. Напръскайте обилно застоялия хляб или кифличките с вода и след това ги поставете в студен съд. Покрийте всичко с капак, поставете на слаб огън и загрейте за 2-3 минути. През това време не забравяйте да обърнете хляба на другата страна. започнете с намокрянето на няколко парчета хартиена кърпа, с които да увиете отделните филийки сух хляб.
Поставете ги в микровълновата фурна, настройте на най-висока мощност и загрейте за 10-15 секунди. Ако в кутията си за хляб намерите цял хляб, който вече не е първокачествен, просто го увийте плътно в алуминиево фолио. Сега просто го сложете във фурна, предварително загрята на 150 градуса (горна и долна топлина), и го загрейте за 10-15 минути.
Още: Каква е връзката между Сирни и Месни Заговезни?
Още: Кои традиции задължително се спазват на Месни Заговезни?