Можете да разберете, че ключът се е счупил или предстои да се счупи не само по парчето, което е останало в ръката ви. Напълно е възможно предварително да констатираме евентуалното предстоящо счупване на ключа по следните признаци.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Ключът се завърта трудно и се чуват странни звуци (скърцане, щракане). Езикът на ключалката не е напълно прибран в жлеба.
Ако ключът в ключалката е заседнал, това все още не е сериозна повреда. Необходимо е бавно да го завъртите и да пробвате да го издърпате след всяка нова позиция при въртенето. Само не натискайте прекалено – защото така в ръката ви би останало само счупено парче.
Можете също така да помолите съседите за смазка, грес, даже обикновено олио. Смазката трябва да се нанесе директно вътре в ключалката (чрез инжектиране с масльонка или спринцовка). След това повтаряте завъртането на ключа. Ако той не се е заклещил и не е повредил заключващия механизъм, можете да го издърпате.
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
Ключари съветват: Ето как да си отключим вратата, ако сме останали без ключ
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
Как да извадим счупения ключ?
Сериозните проблеми започват, ако ключът се е счупил вече - и парче от него е останало в ключалката. Мнозина опитват да го извадят сами. За целта са нужни единствено подходящи инструменти. В тази ситуация пак могат да помогнат съседите – нали вашите инструменти, дори да ги притежавате, са останали зад заключената врата? Основните от тях са отвертка, пинсети, клещи; може да потрябват също длето и чук!
Съществуват два начина за вадене на счупен ключа. Първият е елегантен и акуратен: включва запазване на заключващия механизъм в неговата цялост. Вторият е брутално-грубиянски: отваряме входната врата без оглед на начин и средства, включително чрез пълно разбиване на ключалката заедно с парчето, заклещено в нея.
Още: Каква е връзката между Сирни и Месни Заговезни?
Още: Кои традиции задължително се спазват на Месни Заговезни?
За да извадите парчето от ключа, останало в ключалката, трябва да я смажете обилно с някое от получените от съседите подръчни средства. После изчакайте около 20 минути смазката да се разнесе равномерно из целия механизъм. Сетне опитайте да извадите парчето от счупения ключ с клещи и/или пинсети. Ако успеете, трябва да проверите дали все още заключената врата може да се отключи по нормалния начин. Това става с резервен ключ (подходящо е да го съхранявате не в жилището, а при близки хора, на които имате доверие).
Как да избутаме ключ заседнал в бравата на вратата?
В повечето случаи парчето от счупения ключ стърчи донякъде от ключалката. Хванете го с клещи и леко го раздвижете, опитвайки се да го издърпате. Ако счупеното парче стърчи достатъчно от ключалката, дори можете да пробвате да го завъртите и така да отключите - въпреки, че обикновено вратата така не се отваря и не е желателно да сте особено настойчиви. Не ще – ами, не ще, здраве да е; тогава пробваме другояче! Но, все пак, сме длъжни да опитаме, защото винаги има изключения.
Ако други методи не помагат, можете да преминете към по-ефикасни – макар те да са болезнени за ключалката. За целта се нуждаете от чук и длето. Поставяте длетото върху ключалката и удряте с чука – евентуално няколко пъти. Резултатът ще е или напълно разбита и счупена ключалка, или така повредена, че вратата да се отвори ръчно (като използвате ръцете си вместо заключващия механизъм). Но ако не сте сигурни, че ще постигнете желания резултат, тогава не бива да правите това – защото този брутален метод изключва всякакви други.
Най-важно е следното правило: не бива да правите нещо, което не разбирате и/или не сте сигурни в успешния му резултат. Нужно е просто да звъннете на специалист. Често това струва много по-евтино, отколкото, ако майсторът започне работа след няколко ваши неуспешни (и вероятно доста разрушителни) опита.