Изпотяването на прозорците е изключително неприятно. Въпреки че съвременната дограма е с много по-добри характеристики от дървената, образуването на конденз по прозорците е проблем, за който не можем да кажем, че е останал в миналото.
Но благодарение на няколко лесни за изпълнение методи ще се справите с него. Важно е да сте наясно, че те са само временно решение и не премахват причината за проблема. Ето какво може да направите.
1.Трик със сапун
Втрийте сух сапун върху стъклото на прозореца. След това го разнесете с мека суха кърпа до блясък. Сапуненият слой временно ще предпази стъклата от образуване на конденз.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
2. Трик с глицерин
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
Пригответе смес от етилов алкохол и глицерин в съотношение 20: 1. Този разтвор се използва за избърсване на стъклата поне два пъти месечно.
3. Трик със сол
Солта помага за премахване на излишната влага. Напълнете малка платнена торбичка с нея и я поставете на перваза на прозореца. Втвърдената сол трябва да се подменя редовно.
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
Изключително важно е да установите причината за проблема и да се опитате да я отстраните. В противен случай ще трябва да се борите дълго и почти безуспешно с конденза.
Практиката показва, че най-често причината за проблема е неправилният монтаж на дограмата.
В никакъв случай не пренебрегвайте запотяването на прозорците и не го мислете за нещо безобидно. Това означава, че в дома ви има влага. Гъбичките и микроорганизмите се чувстват идеално в такива условия. В топла и влажна среда те се размножават бързо.
Това ще се отрази най-зле на страдащите от алергии и хората със заболявания на дихателната система.
Но това не е всичко. Влагата се отразява негативно на мазилката, подовата настилка и мебелите в стаята и само след няколко месеца може да ви се наложи да направите основен ремонт.