Високата температура е имунен отговор на външни дразнители (инфекциозни агенти). Веднъж навлезли в организма, те попадат под ударите на имунните клетки, което води до производството на специални вещества - цитокини. Те засягат центъра за терморегулация в мозъка, причинявайки повишаване на температурата. Високата температура е защитна реакция на организма, която нарушава жизнената активност на вредните микроби и вирусни агенти.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Д-р Михаил Гинзбург обяснява тук как да се смъкне температурата с природни средства.
Повишаването на температурата провокира отделянето на специални вещества в кръвта - пирогени, които са отговорни за възпалителните процеси. Пирогените влияят на метаболитните процеси и стимулират една от областите на мозъка (хипоталамуса), която отговаря за терморегулацията. В резултат на това се увеличава производството на топлина в тялото.
Още: Лекар: Кога високата температура е наистина опасно висока?
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
В допълнение към температурата може да се появят и други неприятни симптоми - втрисане, главоболие, слабост, болки в мускулите и ставите. Всички те са свързани с метаболитни и топлообменни нарушения. Именноо чрез повишената температура организмът се предпазва от вируси и бактерии, които са проникнали в него.
Необходимо ли е да се понижава температурата?
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
Критичната телесна температура, при която кръвта се съсирва, е 40°C. Въпреки това се препоръчва да се вземат антипиретични лекарства още при 38-38,5°C. В допълнение, охлаждането на тялото и народните антипиретици, като горещи отвари, чайове и компоти ще помогнат за намаляване на температурата.
В зависимост от степента, повишената температура се разделя на:
Още: Каква е връзката между Сирни и Месни Заговезни?
Още: Кои традиции задължително се спазват на Месни Заговезни?
Още: 9 съвета за това как да свалите температурата възможно най-бързо
- субфебрилна (37-38°C)
- фебрилна (38-39°C)
- висока (39-40°C)
- твърде висока (над 40°C)
Още: На колко градуса да е климатикът през зимата?
Сама по себе си температура от 37-37,5°C не е опасна и не причинява вредни последици. Но ако такава субфебрилна температура продължава дълго време, тогава има нужда от допълнителна диагностика.
При температура 37,5-38 °C организмът активно се бори с инфекцията. Следователно, намалявайки тази температура, ние нарушаваме работата на собствените защитни механизми в имунната си система.В резултат на това това може да влоши хода на заболяването и да доведе до развитие на усложнения.
Инфекциозни заболявания също може да провокират съсирване на кръвта: грип, възпалено гърло, синузит, пневмония, ротавирус, дизентерия, сифилис, туберкулоза. Ето защо определено трябва да се консултирате с лекар.
Народни средства
Има много народни средства за понижаване на температурата. Хората използват джинджифил, чесън и лимони като лекарство. Лидер в този списък са малините. Те съдържат естествени салицилати, които имат противовъзпалително и антипиретично действие. Ето защо, когато имате настинка, се препоръчва да варите компот със сушени или замразени малини. Също така е подходящ и чай с малинови листа или сладко.
Ефективните народни антипиретици включват горещи инфузии от лайка, касис или малина. Те обилно изпотяване, а напитките освен това предотвратяват дехидратацията.
Колкото до разтриване с оцет или концентриран алкохол, по-добре забравете за този похват, особено по отношение на децата. Алкохолът се изпарява доста бързо - това може да причини вредни ефекти от вдишването на парите. Освен това, обтриването с ракия или водка може да доведе до хипотермия и да отслаби още повече организма.
Запарката от шипка е добра за понижаване на температурата, особено ако температурата е свързана с настинки. Препоръчително е тази напитка да се пие редовно по време на треска, защото помага за бързото й спадане и подобрява имунитета. Напитките с мед или лимон също са много полезни. Освен това съдържат витамин С, който е незаменим при настинки и грип.
Не се препоръчва тези напитки да се консумират горещи, тъй като това може да доведе до прегряване на тялото.
Често се използват билкови препарати, например цвят от липа, лайка, шипка, живовляк, подбел. Напитките от касис също помагат за сваляне на температурата.
Внимание! Тази статия е само информативна. Никога не се самолекувайте и винаги се допитвайте до медик-специалист!
---