За 3,5 млн. евро е обявен за продажба хотел „Стиляна“ в Девин, собственост на фирма „Гостул“ ООД с капитал 2 855 000 лв. Съдружници в нея са двама руски граждани – Генадий Костюшин с 87,65% дял, и Олег Соколов (с 12,35%).
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Паралелно с това дружеството е подало заявление до местната администрация в Девин да му се прекрати разрешителното за ползване на минерална вода от находище „Беденски бани“, което ще се разгледа на насроченото за 10-ти август общинско заседание.
Дружеството разполага с десетки имоти в Девин, ливади и бивши рибарници в селата Триград и Кестен.
Тяхна е била огромната площ на бившето военно поделение в центъра на Девин с площ 11,4 дка, която те продадоха на „Холдинг Юпитер“ за построяването на сегашния атракцион Аква парк. Тяхно е също огромното бивше стрелбище над Девин. Голяма площ имат и в местността Лисичево над града.
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
„Инвестициите им са предимно в недвижими имоти. Имат изграден хотел „Стиляна“ с ресторант, басейн, спа зона. Пандемията им повлия и го затвориха окончателно. Две години не работиха, миналата и тази година също не го отвориха, въпреки че от една година насам туризмът в региона се развива доста добре. Причината, поради която прекратяват водоползването, е най-вероятно заради това, че преустановяват туристическа дейност. Като имаш разрешително, независимо дали ползваш минералната вода или не, плащаш такса. А като не им функционира хотелът, искат най-вероятно да си спестят този разход. Ако в бъдеще пожелаят да възобновят дейността на хотела, ще кандидатстват наново за водоползване“, посочи кметът на Девин Здравко Иванов.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
Справка в Имотния регистър сочи, че през май месец миналата година общината е наложила възбрана върху всички недвижими имоти на „Гостул“ на нейна територия. Три месеца по-късно обаче възбраната е била вдигната.
„Те наистина имат доста имоти. Бяха спрели да си плащат данъците и таксите. Имахме съдебни дела, които общината спечели. За много кратко време обаче всичко си издължиха. Предполагам, че ще продължат да си живеят в общината, децата им тази година завършиха местната гимназия“, поясни градоначалникът.
Още: Каква е връзката между Сирни и Месни Заговезни?
Още: Кои традиции задължително се спазват на Месни Заговезни?
„Гостул“ има недвижими имоти и в Пловдив, които преди години са застроили с цел препродажба. Тя и община Девин до 2010 година са били съдружници в „Девин-Москва“ ООД, когато общината продава 25-те си дяла на „Гостул“ срещу сумата от 575 000 лева. През 2015 г. фирмата „Девин-Москва“ бива заличена.