Кожата е универсален материал, който може да се използва за направата на дрехи, мебели и декоративни предмети. Портфейл, чанта, диван, яке, обувки, различни видове тапицерии са не само красиви и стилни, те са издръжливи и супер-удобни, когато са изработени от кожа. Проблемът е, че кожата е деликатен материал и изисква специални грижи.
Трикове за почистване на кожен салон
За да запази естествения си блясък, тя се нуждае от адекватна хидратация и дистанциране от източници на топлина. В случая с кожения салон на автомобил, например, идеалното е да не го излагате на пряка слънчева светлина. Това важи също и за кожените дрехи – те не бива да се гладят или сушат на слънце.
1. Какви продукти да използвате за почистване на кожа? Понеже има няколко вида кожа, идеалният вариант е да дадете предпочитание на специализирана фирма, която ще почисти вашият кожен салон внимателно, качествено и безопасно. Но, ако се нуждаете от незабавно почистване, проверете етикета с указания на продукта за чистене и използвайте само подходящи препарати. В повечето случаи влажна кърпа и мек почистващ препарат ще решат проблема, без да развалят текстурата на кожата. Средствата, предлагани на пазара, са твърде много – главното е да четете внимателно етикетите и да съобразите възможностите на препарата с кожата, използвана за вашия салон.
2. Как да запазим блясъка на кожата? Кожата притежава естествено масло, което й придава блясък. Но когато това масло бъде „извадено“ чрез съответни химически препарати от нея, тя става повяхнала и безжизнена. Ето защо трябва да запазите естественото й омасляване, за да избегнете напукването и да съхраните оригиналния й външен вид. За да съхраните кожената тапицерия на салона и да запазите блясъка й, може да използвате течен силикон. Просто нанесете малко с помощта на гюдерия или фланелен текстил, изчакайте да изсъхне и, ако е необходимо, изтъркайте с чист фланелен плат, за да премахнете излишното. Идеалното е този процес да се повтаря средно на всеки три месеца.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Ако стъклата на колата ви се замъгляват, направете ТОВА!
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
3. Как да премахнем лоша миризма? За да предотвратите неприятна миризма на кожата, е важно да се спазват правилата за съхранение. Най-добре е кожените повърхности да се покриват с нетъкан текстил, тъй като този вид материя позволява вентилация и не мухлясва. В случай, че тапицерията е велурена и има неприятна миризма, може да се използва разтвор от вода и ябълков оцет. Просто я натъркайте леко с този разтвор и нека се проветри на сянка поне 24 часа.
4. Как да почистим кожена тапицерия? Кожените тапицерии са удобни, красиви и издръжливи. Но как да ги почистим, без да ги развалим? За ежедневно почистване просто минавайте леко с помощта на портативна прахосмукачка. Ако забележите петна, не забравяйте винаги да проверявате етикета с данните за кожата, преди да нанесете какъвто и да е препарат. Обикновено можете да използвате влажна кърпа с неутрален, мек почистващ препарат. Просто леко потъркайте кърпата върху петното и изчакайте да изсъхне.
Как да почистим насекомите от предното стъкло на автомобила - прост и ефективен начин
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
5. Основно почистване. Първата стъпка при по-сериозното почистване е да премахнете твърдите отпадъци: пясък, прах и др. За целта отначало изчеткайте тапицерията с четка с мек косъм, като правите леки движения, за да не надраскате кожата. След това прокарайте чист фланелен плат. Проверете етикета на препаратите, навлажнете фланеления текстил с подходящия продукт и преминете по цялата повърхност на тапицерията. Накрая нека изсъхне на сянка, далеч от слънчева светлина.
Кожените тапицерии по принцип са деликатни и не могат да се чистят и перат като другите материали - но това не означава, че трябва да бъдат мръсни. Просто спазвайте правилата за грижите по тях, които са лесни за прилагане, и така ще запазите блясъка на кожата за много по-дълго време.