Чистият, елегантен, спретнат външен вид е вашата визитна картичка. Доброто впечатление и от най-стилното облекло лесно може да бъде провалено, ако дрехите ви имат петна. Неприятните остатъци от грим върху яката, издайническите петна под мишниците на ризата, мазното петно върху панталона са в състояние да съсипят вашия имидж. Погрижете се за тъканите и дайте втори шанс за живот на любимите дрехи с няколко лесни трика за премахване на петна без скъпо струващи препарати, само със средства от домашната аптечка и кухнята ви.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
1. Мазнината оставя неприятни, трайни петна върху тъканите. Бързо и ефикасно решение е посипването и натриването на петното със сол. След изпиране няма да има и следа от него.
2. Разкрасяващите помощници на женската суета – пудрата, червилото – оставят трайни и досадни петна върху яката на ризата особено, ако тя е висока и докосва брадичката. Пожълтяването на ръбчето на светлите тъкани е гарантирано, а това прави дрехата да изглежда мръсна, а вас самата нечистоплътна. Спасението е в оцетът. Накисването на дрехата в равни части оцет и вода ще ви избави от замърсяването, причинено от козметични продукти.
3. Упорити петна от пот върху светли тъкани ще излекувате с аспирин. Най-известното хапче от домашната аптечка, стрито и нанесено с малко вода като паста директно върху петното под мишниците, ще го премахне с лекота. Оставете да подейства и изперете. Същият ефект постига и лимонът, натъркан върху дрехата.
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
4. Петна от всякакъв произход върху бели тъкани може да изтриете с кислородна вода. Има избелващо действие и не се препоръчва за друг цвят тъкани.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
5. Петната от кръв не устояват на накисване в ледена вода. Важно е да накиснете дрехата скоро, след като е изцапана.
6. Залепената дъвка върху дрехата ви може лесно да премахнете с помощна на два домакински уреда – ютията и фризера. Поставете дрехата в плик и я приберете във фризера през нощта. На сутринта тя ще се е втвърдила и ще падне само с едно докосване с лекота и без да оставя следи върху тъканта. Другият начин за справяне със ситуацията изисква нагорещена ютия и оризова хартия. Хартията се поставя върху дъвката и се минава многократно върху нея. Дъвката се разтича, размеква от топлината на ютията и залепва за хартията, оставяйки дрехата ви без следи.
7. Изключително упоритите петна от мастило може да премахнете с паста за зъби. Натрива се енергично и се оставя да подейства. Трикът не е с идеален резултат при всички тъкани, но ще изсветли петното и ще улесни изпирането му.
Още: Каква е връзката между Сирни и Месни Заговезни?
Още: Кои традиции задължително се спазват на Месни Заговезни?
8. Петната от кафе се предават под действието на оцет, размесен с прах за пране и нанесен върху тях. При зацапване на дрехите с кафе не търкайте с кърпа предварително, за да не попие в тъканите, оставяйки там завинаги.
9. Лимонът се бори с петната от ръжда. Чистият лимонов сок, изцеден върху тях, ги отстранява бързо.
Като общо правило при петно не чакайте, третирайте веднага. Не перете и не гладете преди третиране. Не търкайте с мокра или хавлиена кърпа, за да не запечатате мръсотията в тъканите.