Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ползи и вреди от минералната вода

21 януари 2022, 18:00 часа

Минералната вода е с по-кисел вкус от обикновената, поради наличието на въглероден диоксид в нея. Но и чешмяната вода съдържа минерали и преминава през определена обработка.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 24 февруари /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 24 февруари /валутен калкулатор/

Калций, хлор, фосфор, магнезий, калий, натрий и сяра - това са веществата, които най-често присъстват в състава на минералната вода. Тези микроелементи са от съществено значение за няколко биологични функции, включително за синтеза на хормони и производството на ензими, предотвратяващи развитието на кариес, пише medikforum.ru.

Минералната вода се добива от специални извори и много хора я предпочитат заради нейните терапевтични свойства. Но понякога и тя се обработва с цел отстраняване на бактерии или токсични вещества.

Минералната вода е полезен източник на магнезий, който регулира дейността на нервната система, кръвната захар и кръвното налягане. 

Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи

Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?

В съчетание с калций, магнезият подпомага здравето на костите и подобрява храносмилането заради съдържанието на магнезиев сулфат и натрий.

Минералната вода подобрява здравето на сърцето чрез понижаване на холестерола, а магнезият в нея намалява риска от коронарна болест. Тя е незаменима добавка, съдържаща голямо количество минерали, метаболизиращи мазнините. Това означава, че нейната консумация е от полза в борбата с наднорменото тегло.

Минералната вода има не само предимства, но и минуси. Нейната прекомерна консумация може да доведе до странични ефекти. Ако тя е в пластмасова бутилка, тогава има риск от прехвърляне на химикали от пластмасата във водата. Това е реална опасност в тялото ни да попадне микропластмаса.

Минералната вода има по-малко микроби, но не преминава през процес на дезинфекция и съдържа микроорганизми.

Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави

Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза

Газираната минерална вода съдържа въглеродна киселина, която причинява подуване на корема. И освен това тя може да увреди зъбния емайл - това показва изследване на учени от университета в Бирмингам. 

Необходимо е знаете още, че предлаганата в търговската мрежа минерална вода е три вида в зависимост от съдържанието на сол в нея. Водата с висока концентрация на натрий може да бъде опасна за здравето, ако се пие в големи количества.

Трапезна вода - съдържа сол не повече от един грам на литър.

Лечебна трапезна вода - концентрацията на сол в нея е до 10 грама на литър.

Според специалисти трапезната минерална вода може да се консумира без ограничения и да се използва за готвене. Що се отнася до лечебната трапезна и минерална вода, можете да я консумирате в ограничени количества.

Лечебна минерална вода съдържа сол повече от 10 грама на литър. Тя може да се консумира единствено след консултация с лекар.

Безконтролната консумация на лечебна трапезна и минерална вода може да бъде опасна. Възможно е да се проявят неприятни симптоми като пукане на ставите, безсъние, летаргия и слабост. Също така злоупотребата с тази вода води до нарушаване на функциите на стомаха, жлъчния мехур, бъбреците и пикочния мехур.

Тя е опасна най-вече за хора с нефрит, хипертония и сърдечно-съдови заболявания, придружени от отоци.

Важно: Статията е с информативна цел и предоставената в нея информация не може да замести консултацията с лекар, както и да отмени препоръките му и назначеното от него лечение!

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес