Диетата може не само да повлияе благоприятно на външния вид, но и да предпази от деменция, твърдят експерти. За да направите това, е важно да вземете предвид състава на продуктите - те трябва да съдържат определени вещества.
Разнообразното и балансирано хранене е в основата на доброто здраве. Диетолозите отдавна призовават хората да не делят храните на „добри“ и „лоши“, а да ядат каквото искат, но в умерени количества. Разбира се, ще бъде огромен плюс, ако имате повече риба, птиче месо, зеленчуци, плодове, зърнени храни и пълнозърнести храни в чинията си.
Храненето също влияе върху мозъчната функция. Многобройни изследвания вече са доказали, че някои вещества в храната могат да помогнат за предотвратяване на свързаната с възрастта загуба на когнитивни функции като възприятие, внимание и вземане на решения.
Повечето ги имате вкъщи: 11-те най-добри храни за здрав мозък и по-добра памет
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Трите вида невропротективни хранителни вещества, които предизвикаха най-голям интерес сред експертите, са: антиоксиданти, витамини от група В и полиненаситени мастни киселини.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
Така антиоксидантите се борят със свободните радикали, които могат да увредят мозъчните клетки. Що се отнася до витамините от група В, те помагат на органа да функционира по-добре, засягайки паметта, умствената острота и вниманието. Полиненаситените мастни киселини, като омега-3, насърчават растежа на нови мозъчни клетки.
В същото време не е необходимо да купувате скъпи хранителни добавки, за да попълните запасите си от тези вещества! Всички полезни микро- и макроелементи могат да бъдат получени от храната.
Ето най-добрата храна за мозъка!
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
Ето списък с продукти:
· мазна риба: скумрия, аншоа, сьомга, нерка и други видове. Трябва да ядете риба поне 2 пъти седмично;
· семена от чиа;
· сусам;
· орехи;
· ленени семена и ленено масло;
· кокоши яйца - експертът съветва да ги ядете заедно с куркума и щипка черен пипер, така че продуктът да носи възможно най-голяма полза за мозъка.
Тази диета ще ви осигури здравословни мастни киселини и витамини от група В.
Що се отнася до антиоксидантите, доматите, шипките, касисът, червените чушки, дините, сините сливи, броколите, какаото и тъмните листни зеленчуци са богати на тях.
Още
Не само храната, но и добавката към нея - подправките, могат да удължат живота, да забавят стареенето и да предпазват от някои заболявания. Това вече е потвърдено от множество изследвания.