В рамките на историята на третата ни държава е имало цели 60 лица, които са заемали поста на министър-председател. Сред тези лица има многообразие от личности. Логично на първо място в момента е София с цели 9 представители, но нашата столица излиза пред другите градове чак през новия век. Така че нека разберем кой град е бил най-дълго време на първо място и кои са градовете, които могат да се гордеят с най-много министър-председатели.
София - 9 пъти
Още: Кога е построен най-старият манастир в България?
Логично, нашата столица вече е на първо място. Като има цели деветима представители в класацията. Интересното е тук да се отбележи, че първият софииянец, който застава начело на страната ни е чак през 1991 година - Филип Димитров. Тоест, до тогава нямама нито едно лице, родено в столицата, което да е заемало този пост.
След промените от 10 ноември 1989 година, напълно логично лицата, които са родени в столицата, започват да заемат най-често тази позиция. Основната причина за това е, че вече голяма част от населението е концентрирано в най-големите градове и това дава по-големи шансове на представителите на най-многолюдния град в страната ни.
Между министър-председателите от София е редно да се отбележи името и на Симеон Сакскобурготски. Много хора забравят, че той е роден в столицата, тъй като е прекарал по-голямата част от живота си извън родината. Друг рекорд на София е, че има цели трима последователни министър-представители. Но реално нашата столица излиза на първо място с избора точно на сина на Борис III. Като пети софиянец, той носи първото място на София в класацията Ето кои са всички представители:
- Филип Димитров
- Любен Беров
- Стефан Софиянски
- Иван Костов
- Симеон Сакскобурготски
- Огнян Герджиков
- Гълъб Донев
- Димитър Главчев
- Росен Желязков
Още: Кой бесарабски българин става цели 5 пъти министър-председател на България
Шумен/ Пловдив - 4 пъти
Шумен и Пловдив си делят второто място с по четирима представители. Отговорът на въпроса от заглавието, че до 2001 година Шумен е на първо място в тази класация. Това е градът, който води пред всички останали в течение на много години, тъй като успява сравнително рано да натрупа цели трима министър-председатели - нещо, с което могат да се похвалят в момента само три останали града (София, Пловдив, Стара Загора).
Друг негов рекорд, който е подобрен от София е, че дълги години единственият град, който е дал поредни министър-председатели е точно Шумен. Ето кои са четиримата шуменци:
Още: Кой е първият министър-председател на България?
- Васил Друмев
- Рачо Петров
- Стоян Данев
- Васил Коларов
Тук особеното е, че Васил Друмев е бил цели 2 пъти, Рачо Петров също е бил 2 пъти на този пост. Точно втората му поява е след Стоян Данев и тогава от поста слиза шуменец и бива зает от шуменец. Последният представител на този град на тази позиция е бил Васил Коларов и това е причината градът постепенно да отстъпи първото, а може би и второто място за в бъдеще.
При Пловдив ситуацията стои по различен начин. Там има по-равномерно разпределение на министър-председателите, като сред тях само първият е бил повече от веднъж. Константин Стоилов е бил 2 пъти - преди Стамболов и след него. Вижда се, че и след промените от 1989 година, Пловдив има цели двама представители, което го постява на второто място след София.
- Константин Стоилов
- Иван Гешов
- Жан Виденов
- Кирил Петков
Стара Загора - 3 пъти
Стара Загора е градът, който попада на почетното трето място. Те имат двама министър-председатели в рамките на няколко години - Андрей Тошев е няколко години преди печално известният Богдан Филов. А изборът на Николай Денков дава възможност на града да попадне в почетната тройка. Тъй като има много градове само с по двама представители, но за момента само "градът под липите" може да се похвали и с трите. Ето и трите имена:
- Андрей Тошев
- Богдан Филов
- Николай Денков
Задължително трябва да се уточни, че в нашата история често лицето, което заема този пост не е на първо място в държавата. Първият очевиден пример е Фердинанд, който сменя поредица от правителства, а властта на практика се контролира от него. Вторият случай е с Борис III, който постепенно през 30-те години успява да консолидира властта около собствената си личност и успява донякъде да наподоби методите на баща си. И, разбира се, третият случай е с Тодор Живков. Той заема министър-председателския пост само за 11 години (1962-1971), но всички знаем, че властта му продължава чак до 1989 година.
Въпреки това класацията е интересна, за да видим представителите на кои градове са успявали най-често да се доберат до тази позиция.