Никак няма да е нескромно да изтъкнем факта, че територията на страната ни е сред трите най-богати на минерални води на цялата планета. Нареждаме се след първенеца Исландия. Приблизително 5000 литра минерално богатство извира от земята на секунда. Това е истинско съкровище за хора, животни и природа, тъй като безвъзмездно могат да се възползват от лечебната ѝ сила.
Малко история
Още древните траки добре познавали силата на минералните извори по нашите земи. Около по-големите минерални находища са се формирали селища, които са съществували в продължение на векове. Това доказват и многото археологически находки по тези места.
Къде се среща естествено газирана минерална вода в България
Според историческите сведения, Хипократ въвежда в медицината пръв минералната вода за лечение и възстановяване. Олимпийските състезатели в древността се възстановявали след тежките тренировки и състезания, потапяйки се в целебната вода.
Когато научили за безценните свойства на минералните ни извори, римляните се заели с изграждането на бани край минералните извори. Сградите на баните били посветени на боговете лечители и покровителите на целебните минерални води. Назовавали ги асклепиони, като бога на медицината Асклепий. Прекрасни мозайки покривали подовете на величествените бани.
Минералните извори в България
На българска територия има повече от 520 извора на минерална вода от 200 находища. Интересното е, че изворите дават вода от всички познати класове. Голяма част от изворите са със слабоминерализирана вода, която може да се консумира без ограничение и без опасности за организма.
Едно от деленията на минералните извори е на студени, топли и горещи. Студените са с темепратура под 20 градуса. Температури от 21 до 32 градуса причислват извора към топлите, а горещи са хипертермалните извори с температура над 37 градуса.
Топлите извори са преобладаващи в страната и са разположени предимно в южните части на страната, а студените извори са в Северна България.
Коя минерална вода е най-полезна за бъбреците ни?
Студените минерални извори на България
В повечето случаи, в районите със студени извори има и извори с гореща минерална вода. Но да се спрем конкретно на няколко от студените минерални извори на наша територия.
1. Шипково
Шипково е курортно село, разположено в Стара планина, недалеч от Троян. То е притегателен център за балнеолечение за хра с проблеми с черния дроб, бъбреците и стомаха.
Към студените минерални извори се причислява този от сондаж L-28, чиято температура е само 18 градуса. Тя се предписва от лекари лекува заболявания на стомаха, черния дроб, жлъчката. Камъни в бъбреците.
Останалите минерални извори в Шипково са топли.
2. Михалково
Село Михалково се намира близо до Девин, друг център за добив на минерална вода на страната. Уникалното на минералната изворна вода в Михалково е, че е естествено газирана. Температурата ѝ варира между 16 и 26 градуса. Това е едно от четирите европейски находища на естествено газирана минерална вода.
Разкош за душата и тялото: Пет чудни места за СПА релакс
Водата е полезна за хора със сърдечно-съдови заболявания, ендокринни и стомашно-чревни проблеми.
3. Девин
В западните покрайнини на Девин е „Барутеното“ изворче, от което извира минерална вода с температура 16 градуса.
4. Вонеща вода
Вонеща вода е село във Великотърновска община. Името му е повлияно от това, че минералната вода, която извира на територията му е със силна миризма. Селото е популярен балнеологичен курорт.
Температурата на изворната минерална вода в началото на селището е 13 градуса. Тя е подходяща за лечение на заболявания на дихателната система, ставни заболявания, заболявания на периферната нервна система, кожни и полови болести.
На второ място в Европа: България е след Исландия по брой и дебит на минерални извори
Легенди за минералната вода
Това са само една съвсем малка част от населените места с минерални извори в страната. За някои от водите по нашите земи се носят легенди. Никой не може да каже дали е истина, но упорито се говори от уста на уста, че софийската целебна вода изправила на крака царска дъщеря, за която не давали никакви надежди да оздравее.
От минералната вода на село Баня пък бързо заздравели 20 прободни рани по тялото на хайдут Велко. А от всяка капка кръв на цар Иван Шишман се появявал минерален извор.