Омарът е един от най-големите специалитети по целия свят. Консумира се в супа, салата, сварен със специален дресинг, в руло или в други предястия. В хранителната индустрия се използват два вида омари - Newberg и Thermidor. Готвачите кипват или приготвят на пара деликатеса като се разбира дали е готов по промяната на цвета на черупката - от син до оранжев.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Това се получава от разграждането на определен протеин, благодарение на който се променя и цвета. Днес е световният ден на омарите и в много страни шеф-готвачи ще покажат най-доброто от себе си в приготвянето на омари, съобщават от Foodpanda.
Ето и някои други любопитни факти за вкусните омари.
Средното ниво на живака в омар е около 0,107 м.г. До XIX век, консумацията на омар не е била популярна. Преди години, храненето с омари се е смятало за белег на бедност. Това е била една от най-често консумираните храни в затворите.
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
В наши дни най-скъпото ястие с омар, достига до 19 000 лв., във френски ресторант в Париж. Омарите могат да живеят до 100 години.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
Омарите са канибали. Когато храната е оскъдна, се знае, че ядат по-малки омари. Омарите могат да регенерират своите нокти, крака и антени. Месото е голям източник на протеини, осигурявайки 28 грама протеин на чаша. Омарът е добър афродизиак. Деликатес е печен омар, направен на руло с морски водорасли.