Повечето хора се изкушават винаги, когато видят нещо сладко. Въпреки че едва ли има човек, който да не знае, че не трябва да се прекалява с него, защото освен че това води до наднормено тегло, може да ни донесе и диабет и развалени зъби.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Въпреки това явно мозъкът ни е създаден да иска захар и всички останали сладки храни.
Може ли да се промени това?
Според проучванет на невролога Ейми Райкелт – може. Тялото ни разчита на захарта, за да функционира. По-точно на глюкозата, която подхранва клетките, включително и мозъчните. Храните, богати на захар са прекрасен източник на енергия. Точно заради това мозъчната ни система ни кара да харесваме сладкото – защото то храни телата ни и носи енергия. А това може да доведе и до пристрастяване. Това означава, че редовният прием на сладко, води до желанието до още сладко, което създава порочен кръг.
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
За да устоим на глада, трябва да успеем да попречим на естествената реакция на си набавяме сладки храни. Проучванията показват, че приема на захар трябва да е до 5 процента от всички приети калории за деня. Как може да се постигне това? С първоначалното намаляването на захарта насила и включването на физически упражнения, които могат да спомогнат процеса по изчистване на тялото ни от много захар, докато то не приеме новите дози сладост за нормални.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
Първата стъпка е най-трудна, но тялото ви ще ви е благодарно за положените усилия. Опитайте!