Учени са готови да докажат: възможно е да запомним нещо важно без стрес.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Обикновено, когато човек иска да запомни информация, той се опитва да остане в абсолютна тишина. В такава атмосфера нищо не отвлича вниманието от новите знания и изглежда, че процесът протича по-бързо. Както се оказа обаче, това не е съвсем така. Сега учените предполагат, че музиката по време на отговорна работа или учене може, напротив, да помогне. Основното нещо е да се избере правилната песен.
Проучването, което е проведено в Технологичния институт на Джорджия, показва неочаквани резултати. Йирен Рен е неврофизиолог и обича музиката. По време на изследванията си момичето осъзнало, че любимата ѝ песен в слушалките изобщо не пречи на способността ѝ да възприема и запомня нови неща. Джийрен решила да проучи този парадокс и намерила логично обяснение за него.
Още: Учени: Вашето зрение може предсказва деменция 12 години преди диагнозата
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
Откритието
По време на научен експеримент учените помолили 48 участници да изпълнят познато упражнение за запаметяване. Необходимо било да научат правилния ред на картинките. В продължение на няколко секунди участниците ги разглеждали, а след това се опитвали да ги подредят по памет. През това време в слушалките на участниците звучала различна музика. Някои слушали познати прости песни, а други - сложни композиции.
В резултат на това субектите от първата група показаха по-добри резултати. Те отговориха дори по-правилно от тези, които изпълняват такава задача в тишина. В същото време изследователите наблюдавали мозъчната активност на участниците. Оказало се, че именно музиката им е помогнала да запомнят по-добре.
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
Изследователите обясняват това с факта, че мозъкът с помощта на песента създава структура за новата информация. Така че, когато нещо познато и просто било смесено с нещо напълно ново, резултатът изненадал всички. В същото време самата изследователка предупреждава: „В зависимост от своята познатост и структура музиката може да помогне или да попречи на паметта ни“.
Още: Ранобудни или "нощни птици"? Ново изследване разкрива кои хора имат по-добра когнитивна функция
Още: Каква е връзката между Сирни и Месни Заговезни?
Още: Кои традиции задължително се спазват на Месни Заговезни?
Ако искате да подобрите паметта, предлагаме ви три ефективни начина:
- Редовни умствени упражнения: Точно както физическите упражнения укрепват тялото, умствените упражнения поддържат мозъка във форма. Пъзели, шах, судоку и дори учене на нов език или музикален инструмент стимулират различни области на мозъка и подобряват когнитивната функция. Изследвания показват, че редовната умствена активност може да намали риска от деменция и да подобри паметта.
- Здравословен начин на живот: Балансираната диета, богата на антиоксиданти, витамини и минерали, е от съществено значение за поддържането на мозъчната функция. Храни като риба, ядки, семена, плодове и зеленчуци са особено полезни. Също така, редовната физическа активност подобрява кръвообращението и кислородоснабдяването на мозъка, което подпомага паметта. Добрият сън е друг важен аспект — по време на сън мозъкът консолидира спомени и улеснява запаметяването на нова информация.
- Техники за управление на стреса: Стресът и тревожността могат значително да затруднят процесите на запаметяване и припомняне. Практики като медитация, йога и дълбоко дишане помагат за намаляване на стреса и подобряване на концентрацията. Когато умът е спокоен и съсредоточен, паметта работи по-ефективно и ни е по-лесно да задържаме и припомняме информация.