Черешова Задушница тази година е по-късно, за разлика от предходните. Само след няколко дни предстои да бъде почетена паметта на мъртвите. През 2021 година Черешова Задушница е на 19 юни.
На този ден роднините на починалите задължително посещават местата, където са погребани. Препоръчително е това да се случи рано сутринта. Много е важно гробът да бъде прелят на кръст с вино, а не с вода.
Скоро е Черешова задушница, ето какво трябва да знаете и да направите
Пали се свещ и задължително се раздава жито, което сами трябва да сте приготвили. Към раздавката се включват още питка, череши и други дребни сладки и соленки. Хлябът може сами да го приготвите или да го купите от магазина, ако не разполагате с достатъчно свободно време.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
За житото може да откриете рецепта в интернет как правилно да го сготвите. Един ден, преди Черешова Задушница, е препоръчително да сварите пшеницата, да я овкусите с останалите съставки и да оставите в хладилника да се смесят вкусовете. Разпределете житото в чашки и поръсете отгоре обилно с пудра захар и орехи.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
На този ден в някои краища в страната роднините на мъртвите решават да оставят храна на гробищата, като вярват, че по този начин ще ги нахранят. Според свещениците това не се препоръчва, тъй като животните нападат храните и оскверняват душите ми.
Вярва се, че на Черешова Задушница вратите и прозорците трябва да бъдат оставени широко отворени, за да могат душите лесно да си проправят път и да напуснат дома.
Наближава Черешова задушница. Ето какво задължително трябва да направите на този ден!
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
Счита се също, че на този ден гробовете е добре да бъдат застлани с шума от орехови листа.
Когато се подава раздавка, тя трябва да е четен брой и непременно да кажете думите: „За Бог да прости.”. Можете към самата подавка да включите и друго, което вашият покоен роднина е обичал да похапва приживе.
Това са едни от най-важните правила, които е редно да спазвате на Черешова Задушница. Почитайте ги и ги предавайте от поколение на поколение, защото е важно да се съхранят във времето.