С настъпването на лятото натоварването на климатичната система на автомобила се увеличава драстично. Ако през студения сезон колата на практика не е била използвана или ако е стояла цяла зима в гаража, може да има проблеми с климатика или със системата за контрол на температурата.
Факт е, че през зимата системата губи целостта си, тъй като празният ход и циркулацията през уплътненията и връзките на работните течности се напукват. Освен това, радиаторът на климатика може да бъде повреден. В резултат на това изтича фреон, който изпълва климатичната система. Има няколко начина за диагностициране на теч.
Защо климатикът не работи?
Най-честата причина е изтичането на фреон, циркулиращ през тръбите на системата. Това може да се дължи на рядка употреба или корозия на пътищата на хладилния агент. Освен това, климатичната система не е проектирана да работи без зареждане с фреон повече от 5-7 години.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Можете да "зареждате" във всяка фирма, специализирана в ремонт и поддръжката на климатици. Обикновено процедурата отнема по-малко от час.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
Как да обслужваме правилно?
В нова кола пълнене на системата с хладилен агент се изисква поне веднъж на 2-3 години, а за автомобили на възраст над 5-6 години това трябва да се прави всяка година. Също така, през пролетта и есента се препоръчва да се извърши антибактериално третиране на изпарителя на климатика, за да се предотврати растежа на бактерии, циркулиращи с въздуха в купето.
Ако зареждате с фреон само от време на време, в жегата климатикът ще работи с повишено натоварване, което ще доведе до износването му. Същото важи и ако постоянно карате с включен климатик и отворени прозорци.
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
Инспекция на МПС
Ако от дефлекторите издухва недостатъчно охладен въздух, първата стъпка е да проверите щателно радиатора на климатика за повреди. В него могат да се появят пукнатини заради камъни и малки отломки, летящи от пътя. Това е достатъчно, за да може фреонът да започне да се изпарява.
Търсене на следи
Обикновено върху повредената зона се образува капка масло, тъй като смазката на системата излиза заедно с фреона. Ако намерите теч, за да възстановите производителността на системата, трябва да замените частта.
Сухите уплътнения и тръби от своя страна могат да бъдат идентифицирани с така наречения "тест със сапун". Сапунът трябва да се нанесе на мястото, където газопроводът е прикрепен към цилиндъра - ако започне да прави мехурчета, трябва незабавно да затегнете гайката или да развиете връзката и след това да смените уплътнението.
Добавяне на флуоресцентна боя
Можете също така да определите изтичането на фреон, като добавите флуоресцентна боя към него при зареждане. В ултравиолетова светлина те ще светне дупката в системата.