Храненето в късните часове на денонощието може да доведе до сърдечносъдови заболявания и диабет заради нарушаването на биоритмите на човек, смятат група учени от Американската кардиологична асоциация.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Изследователите са изучавали връзката между появата на болести като диабет, затлъстяване и хипертония и времето на прием на храна, съобщи БГНЕС.
Експериментът, резултатите от който са публикувани в интернет портала Live Science, се базира на резултатите от изследване на над 12,7 хил. латиноамериканци на възраст от 18 до 76 години.
Изследователите са установили, че лицата, които употребяват повече от една трета от консумираната дневно храна по-късно от 18 часа имат по-висока кръвна захар и инсулин в кръвта. Кръвното налягане при тях също е било по-високо в сравнение с тези, които се хранят предимно преди шест вечерта.
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
Любителите на късните похапвания са и с 19% по-склонни към развитие на диабет и с 23% по-вероятно да получат хипертония.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
По-рано руски учени също съобщиха, че късната консумация на храна и особено преди лягане, може да причини изостряне на хронически заболявания, затлъстяване и даже провокира появата на различни тумори.