Чували сме какви ли не начини и методи за почистване у дома чрез подръчни средства. Но знаете ли, че можем да се възползваме и от някои подправки? Те са много подходящи, защото не съдържат вредни химикали, причиняващи изгаряния или алергии. Нека видим от какво можем да се възползваме, за да почистим дома си:
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
За миене на чинии и прибори
Тук ще използваме хитринката със стар сапун. Ако мислите, че вече е останала прекалено малка част от сапуна, която няма как да използвате – оставете я, не я изхвърляйте. Добавете събраните остатъци в съд и добавете гореща вода, както и малко сода. По желание и за по-добър ефект може да прибавите оцет или лимонена киселина. И получавате смес за почистване на прибори, емайлирани повърхности, а дори и кафеварки.
За пране
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
По същия начин, ще са ви нужни сапун, вода, сода и етерично масло. Като дозировка ще използваме 100 г сапун – възможно най-чист откъм вредни съставки, около 2 литра гореща вода, 500 г сода и 1-2 мл етерично масло по избор, но препоръчваме лавандулово. Разбърквайте, докато не получите смес, наподобяваща гел.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
За банята
Как да заместим препаратите за мивка, вана и тоалетна? Разбира се, отново на помощ идва содата. Поръсете мръсния участък с нея, разтъркайте и оставете за около 10 мин, отново разтърквате и изплаквате. Не препоръчваме да използвате сода при акрилни вани, за да не ги повредите, но може да замените содата със смес от сапун, вода и оцет. Обливате, изчаквате, изтърквате с мек парцал и измивате.
За тоалетната чиния ви препоръчваме оцет и етерично масло – най-подходящи са от чаено дърво, бор, хвойна, лимон.
При наличието на варовик по смесителите, почиствайте веднъж седмично, като изтърквате с лимон и изплаквате след това.
Ароматизатор за баня и тоалетна
Още: Каква е връзката между Сирни и Месни Заговезни?
Още: Кои традиции задължително се спазват на Месни Заговезни?
Ако искате да си направите естествен ароматизатор, набавете си подходящ съд – ваза или купа, в които да поставите сухи цветя. На дъното на съда оставете малко парче гъба, която предварително сте напоили с растително и етерично масло – видът е по ваш избор. Можете профилактично да подновявате или да смените гъбата, ако искате да изпробвате и други видове масла.
За под
Подът е частта от дома, която се замърсява най-бързо и най-често. Ако почиствате редовно и не е толкова мръсен, може да използвате само сапун и вода. Но ако имате плочки и те се нуждаят от сериозно почистване – прибегнете към свойствата на оцета. Освен това, той върши чудесна работа и при килими, които се нуждаят от освежаване нюансите на цветовете.