Настинка може да пипнете през всеки сезон, не само през зимата, макар че тогава е по-вероятно. Вирусите дебнат от всеки ъгъл и затова трябва да подпомагате имунитета си в борбата срещу тях.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Обикновено настинката трае между 3 и 5 дни. Най-честите симптоми са възпалено гърло, висока температура, запушен или течащ нос, кашлица или дразнене на гърлото. При някои хора минават по-леко, при други – с усложнение. Има някои грешки обаче, които може да допуснете и това да доведе до влошаване на настинката, а не до оздравяване. Нека видим кои са те.
Не доставяте на организма достатъчно сън – сънят трябва да бъде качествен и пълноценен. Особено когато сте болни. Това е начинът на организма да се възстанови. Когато осигурите достатъчно сън на организма, тялото се възстановява по-бързо. Ето защо трябва да полагате грижи за организма си, не само срещу настинката, а и по принцип.
Не намалявате стреса – стресът оказва пагубно въздействие непрекъснато, не само когато сте болни. През този период обаче е най-важно да го ограничите, тъй като той прави организма по-податлив на инфекции и удължаване на болестта. Стресът разрушава имунната защита на тялото. Ето защо е важно да го елиминирате от ежедневието си или да го минимизирате, докато оздравеете напълно и се възстановите от настинката.
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
Тренирате все така усилено – настинката предполага да си вземете почивка от тренировките в залата. Макар те да са част от здравословния начин на живот, когато сте болни не е моментът да тренирате. Тогава тялото има нужда от възстановяване и пълноценна почивка. В противен случай имунитетът ви ще се отслаби и настинката ще продължи по-дълго.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
Не спирате алкохола – алкохолът е враг номер едно на имунната система, ето защо е нужно да го ограничите. Алкохолните напитки пречат на организма да се бори с вирусите. Той потиска имунитета, дехидратира тялото, което води до увеличаване на периода за възстановяване от настинката. Алкохолът нарушава и съня, което значително влошава оздравителния процес. Ето защо, за да бъдете здрави, спрете алкохола, поне докато сте болни.
Не признавате болестта – никой не иска да бъде болен, но когато това се случи, трябва да си признаете, да останете у дома и да се лекувате. Необходимо е да вземете съответните мерки, да се консултирате с лекар и да проведете назначеното лечение.
Грижете се за себе си и своето тяло, не само докато сте болни, а и след това – като превенция от настинки и здравословни проблеми. Само така ще подпомогнете имунната система, ще я направите силна и ще се предпазите от следващи настинки.
Още: Каква е връзката между Сирни и Месни Заговезни?
Още: Кои традиции задължително се спазват на Месни Заговезни?