Въпреки голямото разнообразие от фармакологични методи за справяне с възпалено гърло и кашлица, традиционните народни средства не губят популярност. Това се дължи на факта, че хората ги смятат за по-„естествени“, често ги предпочитат за лечение на деца, а популярността им се свързва и с това, че са евтини.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Основните компоненти на народните средства са:
• настойки и отвари от лечебни билки, които имат противовъзпалително, антисептично и отхрачващо действие;
• естествени омекотители и успокояващи агенти - мед, мляко;
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
• сок и каша от обикновени зеленчуци и плодове - моркови, цвекло, репички и дори банан.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
Лечебният ефект на народните средства не винаги е силен и предвидим, но някои от тях - най-популярните и изпитани във времето - често се препоръчват дори от практикуващи лекари и се използват в медицинските изследвания.
Така че някои експерти отбелязват, че една лъжица мед от елда през нощта може да успокои нощната кашлица при деца не по-лоша от силните лекарства. А млякото с алкална минерална вода или мед и други „домашни“ средства успокояват кашлицата и болките в гърлото при фарингит, понякога не по-лошо от антисептичните таблетки за смучене или спрейовете.
При кашлица и болки в гърлото се препоръчва консумацията често и много на топли напитки. Това може да бъде топла вода, чай с мед или мляко, отвари от билки - лайка, градински чай, жълт кантарион, дива роза, малинов лист.
Още: Каква е връзката между Сирни и Месни Заговезни?
Още: Кои традиции задължително се спазват на Месни Заговезни?
Инхалацията се използва широко в народната медицина за облекчаване на суха кашлица и отделяне на храчки при влажна кашлица.
Напитките на млечна основа имат успокояващ ефект:
• Горещо мляко с мед;
• Горещо мляко с мед, сода и масло;
• Мляко със смокини (5 броя на 0,5 л мляко, варете);
• Мляко с куркума (1 чаена лъжичка на чаша мляко);
• Мляко с минерална вода (1: 3);
• Мляко с банан (за деца, освен нарязан банан, към млякото може да се добавят мед и какао).
Едно от народните средства за кашлица е черна ряпа с мед, може да се дава и на деца. Има много възможности за приготвяне, класическият начин е да измиете черната ряпа, да отрежете долната част, да почистите една трета от пулпата, да поставите мед в получената дупка, като същевременно оставите място за сока, който се отделя. След това ряпата се потапя с опашката в купа с вода, оставя се в това положение за 3 часа, за да образува сироп, който се пие като средство за потискане на кашлицата.
Смес от сок от репички с мед може да се получи по друг начин. Голяма репичка се настъргва или нарязва на тънки филийки, залива се с мед (3: 1) и се настоява, докато медът се разтвори напълно. След това се пие изцедения сок или се използва цялата получена каша