Искате ли децата ви да са успешни, самоуверени, щастливи и да ви обичат? Тогава никога не им казвайте изразите, които ще откриете по-долу. Те ще подкопаят самоувереността на вашите малчугани и ще ги накарат да се чувстват нежелани.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
За едно подрастващо дете е от огромно значение как родителят ще комуникира с него. Винаги подбирайте внимателно думите си, за да сте сигурни, че те няма да наранят детето или пък да му оставят травма за цял живот. Ето и какво детските уши не бива да чуват от устата на родителите:
Не ме занимавай сега!
Да си родител не е лесна задача. Особено когато на ден зрелият човек трябва да се справя с хиляди задачи и с капризите на детето си. В такъв момент е нормално родителят да е изнервен и да си изпусне нервите пред детето. Не това е начинът. По-добре се успокоите и опитайте да му обясните, че моментът не е подходящ и ще му обърнете внимание след малко. Но не му казвайте неща от рода на: Махни се от главата ми!
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
Защо не си добро дете като другите?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
Една от най-големите грешки на родителите, бабите и дядовците е непрекъснатото сравнение на малчуганите. Дори и да не сте доволни от поведението на вашето дете, повярвайте, че няма да го промените към по-добро, ако все давате за прекрасен пример някое от другите деца в семейството или приятелче. Това, което можете да постигнете обаче, е съревнование и омраза между децата. Едва ли това е целта ви...
Нищо не правиш като хората!
Ако искате да убиете самочувствието на детето си сега и в бъдеще, това е изречението, с което ще го направите. Казвайки го, вие травмирате детето си и го карате да развие комплекс за малоценност. То започва да вярва, че не е като другите – по-лошо е и се справя все по-зле във всичко. В резултат на това загубва реална представа за себе си и не може да се ориентира правилно в живота.
Още: Каква е връзката между Сирни и Месни Заговезни?
Още: Кои традиции задължително се спазват на Месни Заговезни?
Защо се бавиш толкова много?
Приемете, че всеки човек действа с различно темпо. Може едното ви дете да чете много бързо, а другото да е по-бавничко. Не ги сравнявайте, но и не притискайте малчуганите, защото така пак има риск да останат с комплекс за малоценност и с идеята, че не са достатъчно добри.
На твоите години бях постигнала повече
Това също е изречение, способно да занижи самочувствието на вашето дете и да го накара да си мисли, че нещо с него не е наред. Ако искате да го стимулирате да е по-оправно, това не е начинът. По-скоро му възлагайте постепенно повече задачи и не го контролирайте прекалено.
Нищо няма да излезе от теб!
Това изречение показва, че не вярвате в детето си, в неговите мечти и цели. Не го подкрепяте и то не може да разчита на вас. Как очаквате тогава да се справи с живота, ако не получава достатъчно силна родителска подкрепа? Определено трябва да си спестявате подобни изказвания.