Пералнята може да се превърне в идеална среда за размножаване на мухъл – именно той води до появата на неприятна миризма. Има много методи за почистване на барабана и другите части. Има стар доказан метод от „тефтера на баба“, който работи с гръм и трясък и не е по-лош от решенията, купени от магазина. В пет лесни стъпки и с евтина инвестиция вашата пералня ще бъде като нова!
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Какво ще ви трябва:
· 2 чаши оцет;
· ¼ чаша сода за хляб;
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
· ¼ чаша вода;
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
· 2 чаши белина;
· течност за миене на съдове;
· кърпа за почистване, стара четка за зъби или малка четка
Още: Каква е връзката между Сирни и Месни Заговезни?
Още: Кои традиции задължително се спазват на Месни Заговезни?
· контейнер с топла вода.
Кога трябва да правим дълбоко почистване на пералнята?
Стъпка 1: Премахнете следите от плака
Първо избършете добре вратата на пералната машина с кърпа, напоена със слаб разтвор на препарат за миене на съдове, след това почистете гумения уплътнител от груби замърсявания със стара четка за зъби. На първия етап от почистването премахваме останалата сапунена пяна и прах. Ще се учудите колко мръсотия се натрупва върху привидно чистата стъклена врата и откритите гумени части на корпуса. А под гуменото уплътнение може да има истински съкровища: монети, кламери, етикети на дрехи, банкноти, забравени в джобове и др.
Стъпка 2: Използвайте смес от сода за хляб и оцет
Смесете ¼ чаша сода и ¼ чаша вода в купа и след това изсипете 2 чаши бял оцет върху пастата. Намажете обилно с пастата всички отделения на тавата за перилен препарат. Изсипете 2 чаши оцет в барабана на машината и я настройте на кратък ежедневен цикъл на пране с настройка за най-гореща вода. Тази стъпка ще помогне за премахване на минерални отлагания и мухъл от вътрешността на машината.
Стъпка 3: Белина
Този етап е необходим, за да се „довършат“ неприятните аромати, ако има такива. Изсипете 2 пълни мерителни чаши с кислородна белина в тавата и пуснете кратък цикъл при 40-60 градуса. Ако след стъпката с оцета миришете само на чисто, можете да пропуснете тази стъпка.
Кой е най-бързият начин за почистване на пералнята?
Стъпка 4: Последно изплакване
След като завършите цикъла, включете машината в режим на допълнително изплакване - за да сте сигурни и да измиете останалата белина и да не съсипете дрехите си следващия път, когато ги перете.
Стъпка 5: Окончателно почистване
Избършете отново уплътнението, барабана и вратата на пералнята с кърпа, навлажнена с топла вода. Пералнята е блестяща и готова за работа!
Още няколко полезни съвета за почистване на вашата пералня
· След всеки цикъл оставяйте вратата отворена, за да може машината да изсъхне. Ако все пак се затвори, закачете на вратата сгъната няколко пъти кърпа, за да оставите поне малко достъп на въздух.
· Извадете прането веднага след пране, за да предотвратите образуването на плесен.
· Избършете гуменото уплътнение след всяка употреба със стара кърпа или чиста кърпа.
· Проверявайте пространството под уплътнението след всяко измиване за малки отпадъци.
· Опитайте се да почиствате редовно пералната си машина. За да я запазите блестящо и ухаещо е необходимо да провеждате процедурата поне веднъж месечно.