От деца знаем, че пилешкият бульон лекува настинка. Но наистина ли това е така? Ето какви свойства притежава той.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
1. Прочиства дихателните пътища
Пилешкият бульон е в състояние да се пребори с настинката благодарение на съдържащия се в него цистеин. Това е аминокиселина, която разрежда слузта в дихателните пътища и белите дробове.
Съвет: За да извлечете в максимална степен това полезно вещество от пилешкия бульон, сложете пилето в студена вода и варете бульона на слаб огън, без да отделяте образувалата се пяна (това е подсиреният протеин). Пяната се отстранява единствено за по-голяма бистрота на бульона и по-добър цвят.
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
2. Справя се с възпаленията
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
Когато вирусите се установят в назалния проход, тялото освобождава цитокини. Тези протеини работят като клетъчни сигнализатори и регулират имунния отговор на организма към външни стимули. По същество те алармират за тревога.
В резултат кръвоносните съдове се разширяват и се увеличава притока на кръв. Тялото започва да изпраща повече бели кръвни клетки към засегнатата зона. В тази ситуация левкоцитите мигрират в дихателните пътища, което води до възпаление.
Установено е, че пилешкият бульон намалява възпалителните процеси. Интересно е, че дори консервираните бульони са способни да направят това.
Още: Каква е връзката между Сирни и Месни Заговезни?
Още: Кои традиции задължително се спазват на Месни Заговезни?
Това се дължи химикал, наречен карнозин, който е мощен антиоксидант. Той се съдържа в най-големи количества в пуешкото и пилешкото месо. По-ниска е концентрацията му в червеното месо.
Но ефектът на карнозина не се ограничава единствено до борбата с настинките. Това вещество поддържа киселинно-алкалния баланс, подобрява състоянието на кожата, помага в борбата със стареенето, повишава устойчивостта на мускулите към физическа активност, повишава издръжливостта на тялото и подобрява мозъчната функция. Добри източници на карнозин са яйцата, различни видове млечни продукти, включително и сирената.
3. Подпомага възстановителните процеси
Заради изобилието от полезни вещества в състава си пилешкият бульон подпомага възстановителните процеси на организма по време на боледуване.
Обикновено при приготвянето му се използват някои подправки и зеленчуци като лук, моркови, целина, чесън и джинджифил (в азиатския вариант). Те също изобилстват от полезни вещества. Например морковите са богати на витамин А, който укрепва белите кръвни клетки и им помага по-добре да се борят с инфекциите. Този витамин, за разлика от много други, не се разпада при термична обработка.