Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Наистина ли е необходимо ядките да се накисват преди консумация?

01 декември 2024, 15:00 часа

Привържениците на здравословния начин на живот съветват ядките да се накисват във вода най-малко 4 часа, а за предпочитане 12. Ако това не бъде направено, те няма да се усвояват добре и човекът няма да получи необходимата порция минерали и витамини. Но наистина ли е необходимо това? 

Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи

Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?

 

Откъде идва идеята за накисване на ядки?

Още: Здравен съвет за деня, 30 ноември: Лекар: Внимавайте с тях, това са най-опасните ядки

Семената, бобовите растения, зърнените храни и ядките съдържат голям брой полезни вещества: желязо, калий, магнезий, калций, фосфор, селен, витамини В1, В2, РР, Е, мастни киселини, включително Омега-3. Но ядките съдържат и фитинова киселина, която пречи на усвояването на всички тези полезни вещества.

Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи

Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна

За да се предотврати влиянието на фитиновата киселина върху хранителната стойност на ядките, нейното количество трябва да се намали. Например, тя се разтваря добре във вода и се разрушава от фитазата, ензим, който се активира по време на покълването.

Авторите на блогове за здравословно хранене обясняват защо накисването на ядките е за стартиране на естествения процес на покълване. Напояваме ядките с вода → ядките „оживяват“ → произвежда се фитаза → водата отмива фитиновата киселина → получаваме полезни и хранителни вещества.

Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави

Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза

През 2020 г. учени от Нова Зеландия проведоха проучване дали накисването на ядки в продължение на много часове действително изчиства ядките от фитинова киселина. За експеримента взехме бадеми, лешници, фъстъци и орехи. Едната част беше накисната в солена вода за 4 часа, втората за 12 часа, третата в прясна вода за 12 часа, а с четвъртата нищо не беше направено. Концентрацията на фитинова киселина във всички групи ядки или не се променя, или се променя съвсем леко.

Още: Лекар: Лешници - вдигат или свалят кръвната захар

Още: Каква е връзката между Сирни и Месни Заговезни?

Още: Кои традиции задължително се спазват на Месни Заговезни?

Така учените са доказали, че „активирането“ на ядките е мит. Няма смисъл да киснете ядки нито за 4 часа, нито за 12, нито в прясна, нито в солена вода. Единствената полза е, че ако купувате насипни ядки, трябва да ги измиете под течаща вода, за да се отървете от прах и мръсотия.

Фитиновата киселина наистина ни пречи да усвоим всички полезни вещества, съдържащи се в ядките и бобовите растения. Но това не означава, че ако продължим да ги ядем, няма да получим полезни вещества – освен ядки, диетата обикновено включва месо, морски дарове, мляко, яйца и зеленчуци, които също съдържат тези хранителни вещества. Важно е да се храните разнообразно и балансирано.

Например можем да получим цинк от говеждо месо, черен дроб, морски дарове, овесени ядки, моркови, грах, лук и спанак. Желязо – от червени меса, спанак, варива, тиквени семки, киноа, броколи. Манган - от зърнени храни, цвекло, броколи, ананас.

Ако спазвате растителна диета, всяка предварителна или последваща обработка може да помогне за намаляване на количеството фитинова киселина в бобовите растения и зърнените храни. Фасулът, бобът, нахутът, булгурът, лещата могат да се накисват, покълват, ферментират, мариновани, варят и задушават.

Още: Шамфъстък - как влияе на холестерола и кръвната захар

Можете също да намалите нивото на фитиновата киселина в ядките, но не чрез накисване, а чрез нагряване. Например, направете сладки с ядки, изпечете във фурната, запържете със сол или добавете към горещи ястия.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес