Постоянно се появяват нови теории, изследвания и съвети относно кои продукти са най-вредни за нас и как да се храним правилно и здравословно. В интернет пространството откриваме най-различни сведения по въпросите, като някои отговори коренно се различават. Днес обаче ще видим какво е мнението на диетолозите относно млякото и хляба и какво сочат последните проучвания за тяхното влияние върху организма ни.
Вредно ли е пълномасленото мляко?
Голям процент от нас са закърмени именно с такова мляко и ако допреди няколко години никой не го мислеше за вредно, то наред нашумелите тенденции в последно време мненията за пълномасленото мляко са по-скоро негативни. Това е така, защото наситените мазнини биват свързвани с отключването на сърдечни заболявания. А и стремежът на някои хора да се откажат от млечните продукти също допринесе за “снижаването” на пълномасленото мляко в класацията.
Колко калории има в 1 филия хляб?
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Това мляко обаче е богато на протеини - 8 г на чаша, както и на полезни витамини и хранителни вещества - витамин D, калций и др. Ако трябва да го сравняваме с растителните млека - в оризовото или бадемовото мляко например се съдържат най-много 1 г протеини.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
Невинаги съдържанието на мазнини в продуктите се оказва толкова негативно за нашето здраве, особено ако консумираме всичко с мярка.
Мнението на диетолозите за хляба
Най-масовият и определено най-консумиран за момента си остава белият нарязан хляб, но ние ви съветваме възможно най-скоро да спрете консумацията му. Вместо него пълнозърнестите видове хляб са чудесни алтернативи, които са и здравословни. Пълнозърнестите въглехидрати се усвояват по-лесно от организма, регулират нивата на кръвната захар и имат превантивни свойства срещу някои видове рак, болести на сърцето и диабет. Четете внимателно етикетите и винаги се убеждавайте, че закупувате 100% пълнозърнест продукт.
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
Най-лесната рецепта за пухкав хляб в хлебопекарна
А какво споделят за пастата?
Отново диетолозите споделят същото мнение за пастата, както това за хляба - забравете за видовете паста, направени от бяло брашно. Много по-щадящ за здравето ни вариант е пълнозърнестият. От тези продукти се снабдяваме и с полезни хранителни вещества, витамини и фибри. И макар калорийната стойност да не е особено различна, то в последните години определено пълнозърнестите тестени изделия си заслужават много повече. Изберете за вас и семейството си например спагети от лимец или макарони от ориз. Ако искате да се погрижите и за фината си талия, то отново ще трябва да внимавате с количеството, което консумирате, тъй като тестото все пак си остава такова и бързо може да се “лепне” на ханша.