Картофите са едни от най-любимите храни на малки и големи, но пък пърженето им не е полезно за организма. При обработването на толкова висока температура започва да се отделя акриламид, а той има изразени канцарогенни свойства. Ако след това пък решите да претоплите пържените си картофи, количеството му се увеличава двойно.
Избирайте качествени продукти, без наранявания и израстъци, по-жълтеникавите сортове са по-сладки.
Вариант за минимална вреда е преди запържването да обработим картофите по друг начин – чрез леко запичане или задушаване. По този начин ще редуцираме агресивната термична обработка.
Как да приготвим здравословно картофите?
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Голямо значение има мазнината, в която пържим. Препоръчително е да не използвате олио, а по-скоро фритюрни мазнини, при които има намалено окислително и трансформиращо действие.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
Безвредно пържене можем да постигнем само чрез масло от гроздови семки – не е бюджетно и не се открива във всеки магазин, но е най-добрата алтернатива. Устойчиво е на високата температура и предпазва от свободните радикали. Подобни масла са гхи и кокосовото.
Ако пържите във фритюрник, контролирайте температурата така, че да не надвишава 180 градуса. Не допускайте храната ви да прегори и не използвайте една и съща мазнина повече от веднъж.
С развитието на всички технологии и усъвършенстването на уредите, на пазара вече се предлагат и такива, които гарантират безвредно пържене – не е евтина инвестиция, но пък компромиси с храната и здравето не бива да се правят.
Пържените храни, освен че са калорични, могат да доведят и до гастрит, колит и заболявания на сърцето при прекомерена консумация. Тези уреди намаляват риска, тъй като предлагат алтернативен вариант на здравословно пържене.
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
След запържването на зеленчуци като картофи, тиквичка или патладжан ги оставете върху салфетка, за да попие излишната мазнина, както и не използвайте прекалено много сол за овкусяване.
И все пак, специалистите ще ви посъветват да избягвате пърженето като цяло. Затова сме ви приготвили някои рецепти, с които да постигнете ефекта на пържено без реално то да е такова:
„Пържени“ картофи с белтъци
• 7 картофа, нарязани на тънки пръчици;
• 2-3 белтъка;
• 2 скилидки чесън;
• Шарена сол;
• Червен пипер.
Смесвате белтъците с подправките и започвате да овалвате картофите в тях. Наредете ги върху тава и печете на предварително загрята фурна – 220 градуса за около 30 мин.
„Пържени“ картофи с гхи
• 7 картофа, нарязани на кръгчета;
• 3 супени лъжици масло гхи;
• Сол;
• Розмарин;
• 2 скилидки чесън.
Сварете картофите, след което ги подсушете. Стоплете маслото гхи в керамичен тиган и след това добавете картофите към него. Пържете около 5 мин, като добавите и подправките.