Въпреки че бананите не растат у нас, те отдавна са престанали да се считат за екзотични плодове. Ярко жълтите големи плодове на гроздове са обичани от мнозина.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
В допълнение към факта, че бананите се консумират пресни, обелени и на нежна каша, те също често се включват в различни ястия: десерти, закуски, плодови салати, печива и др. Ароматът на банан е доста ярък и специфичен, използва се в различни композиции.
Алергичност - ниска
Бананите са богати на захари, съдържат много витамини и минерали, микроелементи, помагат за отстраняване на излишната течност от тъканите, което подобрява съдовия тонус и кръвното налягане, премахва подуването.
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
Знаете ли какви витамини има в банана?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
Ползите от банана
Бананите са чудесни за диетата на повечето хора. Плодовете са богати на полезни минерали, витамин С и витамини от група В. Комбинацията от магнезий и фосфор в състава им има благоприятен ефект върху функционирането на сърдечно-съдовата система: укрепва сърдечния мускул и стените на кръвоносните съдове, като по този начин нормализира кръвта налягане.
Естествен седатив
Още: Каква е връзката между Сирни и Месни Заговезни?
Още: Кои традиции задължително се спазват на Месни Заговезни?
Високото съдържание на магнезий също ви позволява да използвате банана като естествено успокоително средство. Редовната консумация на тези плодове ще помогне в борбата с повишената тревожност и безсъние, а също така ще стимулира производството на хормона на радостта - серотонин. Бананите са полезни и за храносмилателната система. Благодарение на фибрите в състава си, те подобряват работата на червата и нормализират изпражненията.
За красота и блясък на кожата
Бананите са богати на един от най-важните микроелементи - силиций, без който е невъзможен растежът на здрави нокти, както и на гъста и здрава коса. Вещества в банана помагат за поддържане на здрава кожа, защото стимулират синтеза на колаген, който се нарича протеинът на младостта. Именно колагенът придава на кожата твърдост, гладкост, еластичност и спомага за запазването на младостта.
Скритата вреда от бананите, за която никой не говори
Банани на ден
Калориите на банана зависят от степента на неговата зрялост. Средно това е от 60 до 100 kcal на 100 грама продукт. Така среден плод с тегло 200 грама може да съдържа до 200 kcal. Това е много, но все пак ви позволява да използвате бананите като питателна закуска.
Норма няма
Няма универсален дневен прием на банани. Всичко зависи отнивото на физическа активност, телесното тегло и скоростта на метаболизма на дадено лице. Стройните хора и тези, които водят активен начин на живот, диетолозите разрешават да ядат банани всеки ден, но не повече от 1-2 броя на ден .
Кой не трябва да яде банани?
Бананите не се препоръчват на хора с метаболитен синдром, диабет или склонност към него. Трябва да се откажете от бананите имате разширени вени и тромбофлебит. Факт е, че бананите имат диуретичен ефект.
Отстраняването на течности от тялото от своя страна прави кръвта по-вискозна и гъста, което увеличава риска от образуване на кръвни съсиреци. По същата причина бананите не трябва да се ядат от пациенти, възстановяващи се от инфаркт.