Живеем във време, в което светът се движи от парите. Ако се замислим, винаги е било така, но сякаш даваме една романтична представа на миналите поколения.
Истината е, че дори да изкарвате много пари, е вероятно да не ги управлявате правилно. Просто защото сте прихванали част от вредните съвременни навици, които ви карат да харчите повече. Нека видим кои са те. Надяваме се, че след като ги видите, ще прецените да ги игнорирате:
1) Да имаме последен модел от всичко, което излиза и е модерно
За жалост в нашето общество много хора робуват на максимата, че трябва да притежават последния модел телефон, телевизор, лаптоп и т.н. Това означава, че дори те да имат добре работеща техника, ще я сменят веднага щом излезе новото нещо.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
2) Правите импулсивни покупки
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
Ако си купувате само неща, от които наистина имате нужда, ще видите, че разходите ви ще спаднат драстично. Много хора си купуват обувки, дрехи, чанти, раници, якета без да помислят, че те вече имат предостатъчно от тях. И така дрехите само стоят и се трупат без да ги облечем дори веднъж.
3) Не пазим здравето си
Когато не отделяме малка сума, за да се погрижим за здравето си, след това плащаме голямата цена когато трябва да се действа по спешност. Това важи както за лекарите, така и за зъболекарите. Добре е да разберете, че малко и навременни изследвания могат да хванат проблем навреме. Ако той стане прекалено голям, тогава и разходите за неговото оправяне ще станат огромни.
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
4) Не считаме за нужно да управляваме парите си
Младите хора си мислят, че винаги ще изкарват това, което получават сега. За много от тях мисълта за управление на финансите, спестяване и инвестиране е далечна. Те не могат да схванат идеята, че след време няма да са толкова работоспособни както сега и може да са неподготвени за този момент. Спестяването на пари и правилното им инвестиране е само част от уменията за управление на личните финанси. Добре е да ги усвоите, за да не се окажете неприятно изненадани на стари години.