Куркумата или, както още я наричат, "златната подправка" е азиатска подправка с много полезни свойства. Получава се от натрошени и изсушени корени на растението. Подправката е широко известна не само в източноазиатските страни, но и в Европа.
Ползи за здравето от куркумата?
Куркумата е корен от семейството на джинджифила, използван като подправка, оцветител и лечебно средство. Основната активна съставка в куркумата е куркуминът:
- Силен антиоксидант: активира производството на антиоксидантни ензими в клетките на тялото, в резултат на това намалява действието на свободните радикали;
- Естествен имуномодулатор: повишава комплексно устойчивостта на организма, тъй като е адаптоген (други добре познати адаптогени са: женшен, пчелно млечице, елеутерокок, гъба рейши и други);
- Притежа противовъзпалително средство: инхибира молекулите, участващи във възпалението и регулира ензимите, свързани с възпалението;
- Онкопротектор: умъртвява раковите клетки.
В допълнение, куркуминът подпомага мозъчната дейност, използва се при инсулт, Паркинсон, и при болестта на Алцхаймер (насърчава растежа на невроните и защитава съществуващите невронни връзки), понижава нивата на холестерола и кръвната захар.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Важно! Въпреки че куркуминът не е водоразтворим, той се абсорбира добре, когато се комбинира с растително масло и черен пипер.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
Куркумата също съдържа добри дози желязо, манган и калий.
Има ли противопоказания куркумата?
Обърнете внимание на това!
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
Към доказаните полезни свойства, куркумата има редица противопоказания:
Приемане на лекарства, насочени към разреждане на кръвта (антикоагуланти, антитромбоцити);
Наличие на скрити рани, язви, хемороиди, гастрит (има риск от кървене);
Ниско кръвно налягане (куркумата ще го понижи още повече);
Диабет тип 1 (възможно е рязък спад на кръвната захар);
Жлъчнокаменна болест (куркуминът стимулира изтичането на жлъчката - това е опасно при наличие на камъни).
Всичко това се отнася до приема на куркуминови препарати в големи дози. Самата куркума не трябва да се консумира на празен стомах, а бременни и кърмещи жени и деца под шест години не трябва да прекаляват с тази подправка.
Как да използвате куркума?
Важно е да се разбере, че съдържанието на куркумин в куркумата е само 3%, така че под формата на корен, сок или подправка, тя едва ли може да излекува или да навреди. За медицински цели се използват препарати с куркумин (най-добрата за асимилация е мицеларната формула на липозомния куркумин).
За превантивни цели или за общо подобряване на здравето е полезно да използвате куркума под формата на подправка в храната. Подправката може да се добави към сосове, крем супи или модерна кафена напитка с разбито мляко, мед, куркума и черен пипер.