Какво представляват инфекциите от кърлежи?
Групата от иксодидни инфекции, пренасяни от кърлежи, чиито патогени се предават от кърлежи от рода (Ixodes), включва:
· вирус на енцефалит, пренасян от кърлежи (TBEV), иксодиден причинител на борелиоза (бактерии от вида Borrelia ꟷ B.burgdorferi sensu lato, B.burgdorferi, B.garinii и B.afzelii.),
· причинител на човешка гранулоцитна анаплазмоза (бактерия Anaplasma phagocytophilum),
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
· причинител на моноцитна ерлихиоза при човека (бактерия Ehrlihia chaffeensis, Ehrlihia muris).
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
Важно е да запомните, че едно насекомо може да бъде носител на няколко вида инфекциозни патогени наведнъж, което увеличава тежестта на заболяването и риска от негативни последици. В научни изследвания е показано, че от 10 до 30% от кърлежите съдържат два или три патогена едновременно. Например, заедно с вируса на енцефалит, пренасян от кърлежи, патогените на борелиоза и гранулоцитна анаплазмоза могат да се предават, а с патогена на моноцитната ерлихиоза - патогенът на гранулоцитната анаплазмоза.
След ухапване от иксодиден кърлеж, патогенните микроорганизми навлизат в човешкото тяло, засягайки околните тъкани и левкоцитните кръвни клетки. И тогава инфекциозният процес чрез кръвта се разпространява в други тъкани и органи. Клиничните признаци на заболяването не се появяват веднага - инкубационният период е от 3 до 15 дни или повече. Продължителността му до голяма степен зависи от състоянието на човешката имунна система.
В началния период на заболяването (от 2 дни до 1 седмица) е невъзможно да се открият тези инфекции при пациент чрез кръвни тестове дори с високочувствителни молекулярни диагностични методи. Още по-отдалечено се развива имунен отговор с появата в кръвта на антитела срещу патогенни патогени (сероконверсия), които могат да бъдат определени чрез лабораторни методи.
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
В същото време лечението и специфичната имунопрофилактика за предотвратяване на развитието на инфекциозен процес трябва да започнат още в първите дни след ухапване от кърлеж. В противен случай инфекциозният процес може не само да стане хроничен, но и да доведе до сериозни усложнения.