Наследници и потомци на предарабските жители на Северна Африка, берберите говорят различни езици, свързани с древноегипетския и част от афро-азиатското семейство. Част от историята ли са берберите, или съществуват и днес, както и къде живеят са логични въпроси, свързани с липсата на държава, с която да свържем берберите.
Къде живеят берберите днес?
Въпреки древните си корени и липсата на своя държава, берберите съществуват и днес. Точният им брой не е известен, защото дори в Алжир и Мароко, където са най-големите популации на бербери и където голяма част от населението – най-малко ¼ – произхожда от бербери, малко се идентифицират като такива.
Освен в Алжир и Мароко берберите живеят в разпръснати общности в Тунис, Либия, Египет, Мали, Нигер и Мавритания. Малки берберски общности населяват също Египет и Буркина Фасо. Макар да не е известен точният брой на берберите, тъй като не е бил обект на изследване, се счита, че са няколко милиона, тъй като само в Сахара в Южен Алжир и в Либия, Мали и Нигер берберите, самоопределящи се като такива, наброяват повече от два милиона.
Как се казва най-високата планина в Африка?
Какво трябва да знаем за берберите?
Историята на берберите е свързана с арабите, които привлекли берберски воини за завладяването на Испания. Историята им през 14 век включва търговските връзки и взаимоотношения на берберски търговци от Сахара със земите на Судан в ислямския свят, като се търгували злато и роби. До 16 век арабски номади прогонват берберите от равнините в планините, а берберите постепенно приемат езика им и започват да говорят на арабски, което води до загуба на идентичност. Завладяването им от арабите води и до промяна на религията на берберите – от християни, евреи и анимисти берберите стават мюсюлмани.
От 16-ти век нататък процесът продължава в отсъствието на берберски династии, които са заменени в Мароко от араби. Когато французите завладяват Алжир през 19-ти век и Мароко през 20-ти, берберите отново са класифицирани като народ именно с това име – бербери. Берберите са наричани още амазиги, което на родния им език се превежда като „свободни хора“.
Берберският език
Дори да не сте чували за такъв, той е жив език, говорен днес официално от около 14 милиона души, предимно в Северна Африка, а най-много, говорещи берберски, населяват Мароко. Смята се обаче, че неофициално в Африка има между 30 и 40 милиона души, говорещи берберски език.
Знаете ли какъв език говорят хората в Мароко?
Културата на берберите
Богата и любопитна е културата на берберите. Интерес представляват берберските фестивали – Фестивалът на фантазията, известен също като Играта на барут, и Фестивалът на брака.
Тъкането, керамиката, бижутата и дизайнът на тъкани са сред занаятите и изкуствата на берберите. С тях са били заети предимно жените. Обредна и племенна музика на берберите, техните ритми и цялото преживяване ще ви пренесе в друг свят. Тази музика е жива, не е забравена и продължава и днес да звучи на събори, пазари, сватби и различни тържества.
Храната за берберите също е изкуство, като със сигурност ще се изненадате да разберете, че кус-кусът, който с удоволствие си хапваме и у нас, е сред традиционните берберски ястия. Друго такова са тажините, представляващи агнешко или пилешко със зеленчуци.
Какво е характерно за традиционната мароканска кухня
Ако посетите Мароко, задължително се потопете в света на културата, традициите и занаятите на берберите.
Източник: moroccanjourneys.com