Създаването на семейство е един от най-важните етапи в живота, а сватбата – вълнуващ ден, подготовката за който отнема месеци, за да е всичко безупречно и приказно. Музиката – от тази, с която се извежда булката през тази за първия танц на младоженците до звучащата за забавление на гостите е от съществено значение и се планира внимателно. Хората по традиция заемат ключово място в нея.
Откъде идва името на правото хоро?
Мястото на хорото в сватбения ден – традиции и обичаи
Традиционната българска сватба в миналото продължавала няколко дни, изпълнени с ритуали и обреди за младото семейство. Много малко от тези ритуали са съхранени днес. Що се отнася до музиката – свирел е оркестър. В онези времена нямало нито DJ, нито музика на запис. Оркестърът свирел, моми пеели, танцували се ръченица и най-вече хора на мегдана. Сватбената фолклорна музика е имала огромна символика и значение, пресъздавала е емоцията на празника – от тъгата по прощаването със семейството при извеждане на булката до щастието от началото на новия живот с любимия, символизирала е надежда за плодовитост и щастливия семеен живот.
Днес, макар да е различен и жанрът на музиката, която най-често се пуска на сватба,и танците, с които роднини и гости отбелязват празника, хората все още имат място в празничния ден. Ако ви предстои сватба в семейството, кумуване или помощ в организиране на нечий празник, неминуемо ще стигнете до момента да се колебаете кои хора се играят най-често на сватба, за да обсъдите пускането им с DJ-а, ако нямате нает оркестър, който да отговаря за народната музика.
Откъде е произходът на думата “хоро”
Кои хора се играят най-често на сватба?
Традиционният български народен танц – хората – и днес се играят в сватбения ден, макар да предпочитат младоженците „модерна“ сватба, която е да е твърде далеч от сватбения ден в миналото. Заради богатството на фолклорни области на България има и различия в танцувалното творчество, следователно и различия в това кои хора се играят най-често на сватба.
- Правото хоро от Тракийска фолклорна област е не само сред най-популярните у нас, но и едно от хората, които традиционно се играят на сватба. Умереното темпо, с което се играе, популярността му и факта, че стъпките се владеят от всички, го правят едно от най-често играните хора на различни празници и по различни поводи включително сватбата.
От коя фолклорна област идва правото хоро?
- „Ела се вие, превива“ – песента, без която не минавала нито една българска фолклорна сватба, тъжна, тежка песен, с която се извежда булката и на която се играе моминското хоро.
- „Пий, куме“ е сватбена песен, на която и днес се играят хора дори при модерна вечерна сватба, тъй като се счита за своеобразен поздрав към кумовете, израз на уважение и на сродяване.
- Джангурица – хоро от Пиринската фолклорна област, но известно и познато и в другите фолклорни области в страната, открояващо се с бързия си ритъм, сложните движения, придаващо празнична атмосфера на сватбите в духа на магията на фолклора.
- Пайдушко хоро – старо и сложно хоро от Северняшката фолклорна област, което не всеки умее да играе, но е било неразделна част от старите тежки български сватби, поради което традицията да се играе на сватбения ден е съхранена и днес.
- Ширто – фолклорен танц, популярен за сватбени тържества в някои краища на страната.
- „Бяла роза“ – безспорно едно от хората, което задължително се играе на сватба, на която фолклорната музика не е пропусната и съпътства модерните ритми и чуждата музика.
- Малешевско хоро – задължителна част от сватбени тържества с фолклорна музика.
- Ганкиното хоро – бързо и енергично, носещо настроение, сочено като най-известното хоро от Северняшката фолклорна област.
Как се играе правилно Ганкино хоро – ще ви е нужно
- Граовското хоро от Шопската фолклорна област.
- Чичовото хоро, което се е зародило в Северна България, но е популярно във всички фолклорни области. Сложно и пъстро, с променяща се посока и разнолики стъпки.
Кои са най-трудните български хора, които се танцуват?