Всеки от нас знае, че солта е основната подправка при овкусяването на ястията. Без нея гозбата няма как да е апетитна. Има хора, които обичат да похапват по-солени храни и такива, стремящи се към добавяне на минимално количество от подправката. Всичко е въпрос на личен вкус, но въпреки това с количеството сол никога не бива да се прекалява, защото в един момент тя може да се окаже заплаха за доброто ни здраве.
Кога се добавя сол към гозбите?
След като вече ви стана ясно какво количество се добавя към ястията, време е да уточним кога точно трябва да овкусим гозбата с подправката. Някои домакини са категорични, че солта се слага в началото на готвенето. Други обаче твърдят, че се добавя към самия край.
8 знака, че прекалявате със солта
Тук ние ще споделим, че категоричен отговор на този въпрос не съществува. Има ястия, при които се добавя в началото и други, които трябва да осолим в края.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Да вземем например рибния бульон. Ако сте свикнали сами да си го приготвяте у дома, трябва да сте наясно с това, че солта задължително се слага в самото начало. Приготвянето на бульон от друг вид месо може да се осоли в края или когато решите.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
Има още една хитрост, която е добре да знаете. Ако готвите с по-мазен вид риба, ръснете повече сол, отколкото обикновено. Рибата обича солта, за разлика от пилешкото и свинското месо. Зеленчуците и яйцата, които запържвате, трябва да се осолят преди самата термична обработка.
Картофите пък е редно да се солят, след като бъдат сготвени. Пържената риба трябва задължително да се посоли 15 – 20 минути, преди да я метнете в тигана. Месото, което готвите на скара, се посолява след изпичане.
Спазвайте всички тези съвети и ви гарантираме, че вкусът на вашите гозби ще е още по-добър.
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза