Преди 11 години, на 22 май, в 03:00 часа, в България се запечатва най-силното земетресение в новата й история. Събитието с магнитуд около Мs = 5.8 разтърсва района на град Перник. С дълбочина от приблизително 9 км и географски координати 42.58 северна ширина и 23.00 източна дължина, това земетресение остава белег в паметта на хората.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Помните ли Пернишкото земетресение?
Паниката и разрухата
Жителите на Перник и околните райони се оказват в паника. След основното земетресение, последват вторични трусове с магнитуд от 4,7 и няколко с 4,5 по скалата на Рихтер. Онези, които могат, напускат града за седмици. Равносметката е тежка - хиляди разрушени къщи, с пропаднали покриви, счупени прозорци и пропукани стени. Дори високите комини на заводите не остават непокътнати.
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
Стената на язовир „Студена“
Интересно е, че дори със силата на това земетресение, стената на язовир „Студена“ остава непокътната. Този факт остава като своеобразен символ на устойчивостта и стабилността дори в най-трудните моменти.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
Кои са най-силните земетресения в България през последните години?
Страхът във времето
След събитието, улиците на града остават празни, защото хората се страхуват от повторение на земетресението. Страхът е много силен и остава в съзнанието на жителите дълго време след случката. Дори до ден днешен, хората не забравят този ден - 22 май 2012 г.
Събития като това са рядкост в България и когато се случат страхът у хората може да бъде много силен. 22 май 2012 г. остава като един от най-страховитите моменти в новата историята на България и град Перник.
Още: Каква е връзката между Сирни и Месни Заговезни?
Още: Кои традиции задължително се спазват на Месни Заговезни?