Голяма част от населението на нашата планета, особено в Африка и Азия, почита, боготвори и активно използва ким. Действително, многобройни изследвания на това интересно растение са доказали неговата ефикасност при лечението на голямо разнообразие от заболявания. То е от рода на морковите и магданоза – Сенникови. Има остър анасонов аромат и вкус, но все пак по-мек от този на кимиона, с който често го бъркат. Употребява се като подправка в напитки и някои специфични хлебни продукти.
1. Използването на масло от ким засилва образуването на костен мозък. Семената му са идеално средство за лечение и превенция за развитието на ракови тумори – това е потвърдено официално от учените в щата Южна Калифорния (САЩ).
2. В книгата на средновековния лечител Авицена „Канон на лечителската наука“ се казва, че кимът улеснява активизирането на енергията, с което помага да се надвият изтощението и умората.
3. От 1959 г. насам са проведени над 200 изследвания в различни университети по света, резултатите от които са публикувани в реферати, доклади и отделни статии. Кимът стимулира тимусната жлеза (тимуса), която отговаря за имунната система, и така противодейства на всякакви заболявания и инфекции.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
4. Историята на лечебните свойства на маслото от семена на ким се корени в дълбините на праисторията. Археолози са открили такива семена при неолитни и мезолитни разкопки, което показва използването им преди 8000 години.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
5. В гробницата на египетския фараон Тутанкамон са открити странни бутилки с черно масло от ким. Древните египтяни знаели полезните свойства на маслото от неговите семена, но никой не може да каже точно как е било използвано в ежедневието.
6. Известно е също, че царицата на Египет Нефертити използвала масло от семена на ким при козметичните грижи за поддържане на кожата си.
7. В Стария Завет това растение се споменава заедно с пшеницата и ечемика, което показва важността и значението на кима в онази епоха. Също там се дават указания как да се полагат необходимите грижи при вършитба и да не се допуска при това използването на тежки земеделски оръдия, които могат да повредят ценните нежни семена. Факт е, че информацията в Свещеното писание винаги се потвърждава под формата на съвременни научни изследвания, потвърждаващи високата стойност и значимост на определени старинни продукти и технологии за човека. Такава е ситуацията и с кима, когато неочаквано след 1950-те години се разбрало, че той спомага за лечение на много сложни заболявания, като алергии, астма, дисбактериоза, диабет, хепатит В и С, туберкулоза и дори онкологични!
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
8. Гръцки лекари от І век сл Хр. също сочат лечебните свойства на това растение. Въобще, по принцип кимът заема голямо и важно място в древната и средновековната медицина, чиито основоположници са Хипократ, Гален, Авицена. Използвали го крайно активно за лечение при заболявания на черния дроб и храносмилателния тракт.