Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво става с тялото ни, когато преседим във ваната?

25 август 2022, 14:00 часа

Вана след работа или късно вечер е едно от най-релаксиращите неща след натоварен и тежък ден, но прекаленото застояване в горещата вода може да се окаже не толкова полезно за тялото ни. И не само ваната, но и продължителното “киснене” като цяло във водата може да има негативни резултати.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 24 февруари /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 24 февруари /валутен калкулатор/

Няколко проучвания от минали години показват, че голям процент от хората прекарват време под душа или във ваната средно между 10 и 30 минути. Като фактор се отчита и възрастта - младите предпочитат да се къпят по-дълго време, а възрастните - по-кратко.

Но кога горещата вода започва да оказва негативно влияние върху тялото ни и по какъв начин? Нека видим кои са страничните ефекти от прекаленото стоене в горещата вода на ваната:

Защо не е хубаво да се къпем всеки ден?

Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи

Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?

Негативни ефекти от горещата вана

Специалистите съветват вземането на гореща вана да не превишава повече от 15 минути, защото след това може да се появят негативни последици за тялото ни. Те се дължат на добавените препарати, сапуни и съставки в продуктите за вана. Има някои силни съставки в тях, които може да причинят кожни раздразнения, изсушаване на кожата и нарушаване на кожната бариера. Вследствие на което да получите някой от характерните симптоми: лющене на кожата, изсушаване, зачервяване, екземи и др. 

Както виждате, особено ако сте с по-чувствителна или вече раздразнена кожа, не е никак препоръчително да престоявате повече от 15 минути в горещата вана. Разбира се, може да помислите за по-чисти продукти или минималното им използване. При вече раздразнена кожа това може да окаже влияние и върху цялостното ви здравословно състояние. Най-добре е да се задоволите с релаксираща вана само за около 15 минути. 

Колко често трябва да се къпем наистина

Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави

Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза

Набръчкването на пръстите при по-дълго стоене във водата също не бива да бъде разглеждано с насмешка. То не е безобидно и също е признак, че вече трябва да преустановите къпането си. 

За здрава кожа е най-добре да избягвате дългото стоене във вода, независимо дали се къпете, или сте на море или басейн. Това е едно от “златните” правила на дерматолозите - запомнете тези 15 минути и намерете начин да ги отброявате - с аларма, с няколко любими песни или по друг, лесен за вас начин. 

Виждате как нещата, които ни се струват безобидни, могат всъщност да навредят на здравата кожа и като цяло - здравословното ни състояние. Най-важно е да правим всичко с мярка, за да не страдаме след това от последиците поради нашата неинформираност.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес