Канелата е не само ароматна, но и изключително полезна за здравето ни. Изследванията показват, че редовната ѝ консумация носи редица положителни ефекти върху цялостното здраве.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Силата на подправките и техният потенциал са били оценени още от лечителите в Древен Египет. По-специално канелата и до днес е обект на изследванията на учените, които разкриват все повече от полезните ѝ свойства.
Но какво може да се случи с тялото ни, ако ежедневно консумираме по щипка канела?
1. Нормализиране нивата на холестерола
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
Редовната консумация на канела може да окаже положителен ефект върху нивата на холестерола в кръвта, предотвратявайки повишаването му. Съединението канелалдехид, което се съдържа в нея, е в състояние да блокира ензимите, отговорни за производството на холестерол в организма. По този начин се регулира количеството мазнини в кръвния поток.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
Проучване доказва, че нивата на общия холестерол, LDL холестерола и триглицеридите в кръвта могат да спаднат чувствително след прием на канела.
2. Подобряване на състоянието на устната кухина
Канелата може да направи много повече за оралното здраве от замаскиране на лошия дъх. Тя е в състояние да убие бактериите в устата, предотвратявайки развитието на кариес.
Още: Каква е връзката между Сирни и Месни Заговезни?
Още: Кои традиции задължително се спазват на Месни Заговезни?
Водата, в която са киснати няколко пръчици канела, може да се използва като антибактериално средство за изплакване на устата.
3. Намаляване на апетита
Приемът на канела помага за контролиране на апетита и намаляване на количеството консумирана храна. Добавена към храната, тя ще ви помогне да запазите ситостта си за по-дълго време след хранене.
4. Подобряване на мозъчната дейност
Данните показват, че ежедневната консумация на канела намалява риска от развитие на деменция. Веществата цинамалдехид и епикатехин, съдържащи се в нея, са способни да предотвратят образуването на така наречените тау протеини в мозъка, които причиняват болестта на Алцхаймер.
5. Подобряване на храносмилането
Канелата влияе положително върху състоянието на чревната флора, помага при метеоризъм. Поради загряващия ефект, който оказва, нейната ежедневна консумация, стимулира кръвообращението и транспорта на кислород. Тези фактори са изключително важни за доброто чревно здраве.
Бъдете внимателни с консумацията на тази подправка! Твърде големите количества канела може да предизвикат най-различни проблеми - от дразнене на кожата до сърцебиене. Не се препоръчва тя да се консумира в количества повече от два грама на ден.