Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво се случва с мозъка ни, ако не използваме смартфона си 1 седмица?

05 февруари 2021, 12:41 часа

Въпреки че смартфоните определено могат да улеснят живота ни, те също така могат да се окажат пречка за осъзнаването на реалността. Само с едно натискане на бутона пред нас се открива цял виртуален свят, пълен с приложения, игри, платформи за социални медии и куп информационни потоци. Този свят ни поглъща напълно и забравяме за действителността. Това ни кара да забравим, че всичко, което наистина има значение, е в реалния свят.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 24 февруари /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 24 февруари /валутен калкулатор/

Според доклад на New York Times тийнейджъри и възрастни проверяват телефоните си средно 150 пъти на ден и изпращат 110 текстови съобщения. Проучване на Pew Research Center установи, че 24% от тийнейджърите са заявили, че сърфират в интернет „почти през цялото време“. Проучванията в САЩ и Европа показват, че между 1,5% и 8,2% от хората страдат от заболяване, наречено интернет зависимост (IDD). В други доклади процентът варира от 6% до 18,5%.

Нещо повече, 46% от потребителите на смартфони казват, че не могат да живеят без телефона си. Правителствата на Китай и Южна Корея класифицират това като сериозна заплаха за общественото здраве.

Няма да навлизаме в твърде подробни статистически данни за смартфоните, но ще споделим негативните последици от използването им и какво ще случи с мозъка ни, ако 1 седмица не използваме мобилното устройство.

Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи

Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?

Ето какво се случва с мозъка ви, когато си почивате от смартфона:

На първо място сънят ви ще се подобри. Можете ли да си спомните как сте запълвали свободното си време преди смартфонът да влезе в живота ви? Чувствахте ли, действахте ли или мислихте ли по различен начин?

Подобно на всичко, което ни пристрастява, и смартфоните имат мощен ефект върху нас, без дори да го осъзнаваме. Смартфоните и социалните медии активират същите центрове за възнаграждения в мозъка ни като тези, свързани с удоволствието от хазарта, храната, упражненията и други неща, които обичаме.

Всъщност, според проучване, публикувано в списание Cyberpsychology, Behavior and Social Media, „внезапното спиране на онлайн социалните медии може да причини признаци и симптоми при някои хронични потребители, които поне частично наподобяват тези, наблюдавани при употребата на наркотици и алкохол.

Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави

Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза

Изследователите от проекта No Communication включват в него група от 15-годишни ученици, които са се отказали от смартфоните си за една седмица. Половината от тях доброволно се използвали обикновен телефон за една седмица.

Някои от учениците в началото са изразили загриженост относно това как ще запълват времето си. Но повечето от тях са започнали да се занимават с други дейности, които са им приятни.

Един от тийнейджърите е прочел книгата и споделил, че не може да си спомни последния път, когато е направил това. Учениците са започнали да прекарат повече време с приятелите и семейството си. Повечето от тях са започнали да си лягат по-рано. Учените стигат до извода, че доброволците изглеждат „по-свободни“. В крайна сметка проектът доказва, че отказът от смартофона е трудно постижима цел, но не и невъзможна. 

Ако успеете да се откажете от него за 1 седмица, ще се промени начина ви за взаимодействие с външния свят. Със сигурност смартфоните имат своето място в света, но те не бива да заемат изцяло всеки миг от живота ни. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес