Благовещение или Благовец е един от най-светлите християнски празници. Православната църква празнува в чест на благата вест, която Архангел Гавраил съобщава на Дева Мария. Тя е свързана със зачеването на непорочната рожба от Божия дух.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Всяка година Благовещение се празнува на един и същи ден – 25 март. Празникът съвпада с Великия пост. Благовец е наричан още „половин Великден“.
Прието е, че на този ден хората могат да ядат риба. Едно от ястията, които задължително трябва да присъстват на трапезата, се приготвя именно с този продукт. Може да е рибна чорба, риба с ориз или друга гозба.
Тъй като Благовещение в България съвпада с идването на пролетта, от край време е прието на този празник да се похапва нещо зелено – спанак, лапат, коприва или друго.
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
Как се приготвя най-вкусната питка за Благовещение, 25.03.2022?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
На трапезата задължително се поднася питка. В нея се нарязват зелени подправки. Питката е традиционна и се препоръчва да я приготвяте по оригинална рецепта. При направата й не участват продукти от животински произход.
Най-отгоре питката се маже с мед и след това от нея се раздава на съседите. Едно от най-важните неща е човек да бъде сит, доволен и щастлив през целия ден, за да може такава да е годината за него.
Честито Благовещение!
Още: Каква е връзката между Сирни и Месни Заговезни?
Още: Кои традиции задължително се спазват на Месни Заговезни?