Съвременният човек всяка година от живота си се "подмладява" с 2,5 месеца, твърдят учени. На същата възраст можем да си позволим повече от тези, които са 7-10 години по-големи от нас. Как да съчетаем социалната младост с биологичната?
Ето няколко съвета!
Никой не иска да мисли за възрастта, особено когато сме млади. Но ако искаме да запазим здраве, енергия и красота в по-напреднала възраст, си струва да започнем да се грижим за себе си възможно най-рано. Ето някои добри навици, които да развиете през 30-те си години, за да можете да си кажете „благодаря“ по-късно.
Тренировка сутрин
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Спортът наистина е здраве и ако искаме да живеем дълго, важно е да правим аеробни и силови тренировки два до три пъти седмично. И най-добре е да го правите сутрин: упражненията и спортът сутрин повишават нивата на енергия, а също така ни помагат да поддържаме здравословни хранителни навици.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
Намерете своето средство за облекчаване на стреса
За съжаление изпитваме стрес на всяка възраст, но с всяко ново десетилетие ни става все по-трудно да се справяме с него. Междувременно хроничният стрес увеличава риска от развитие на много сериозни заболявания: диабет, хипертония, сърдечни заболявания и дори рак. Ето защо е много важно да намерите свой собствен начин за облекчаване на стреса и справяне с последствията от него: независимо дали става въпрос за спорт или плетене, медитация или разходка - основното е да победите стреса.
Правете профилактичен преглед поне веднъж годишно
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
Никой не обича да ходи на лекар, но за да се срещате с тях по-рядко, си струва да правите медицински преглед веднъж годишно. Гинеколог, зъболекар, офталмолог, мамолог - тези и други специалисти трябва редовно да ви преглеждат и да следят състоянието ви.
Яжте повече млечни продукти
Костната ни плътност достига своя пик на 30-те години и тогава постепенно губим калций и костите и ставите ни стават все по-слаби. Ето защо е много важно да си набавяте достатъчно калций и витамин D и най-добре с високомаслени млечни продукти. Жените, които ядат млечни продукти, често се оказват с по-нисък риск от ранна менопауза.
Яжте повече мазни храни
Разбира се, не говорим за мазнина или ястия, приготвени с много олио. И определено трябва да стоите далеч от всички продукти, които могат да съдържат трансмазнини – те са много опасни за здравето ни. Но зеленчуците, рибата, ядките, млечните продукти - с една дума, всички тези, които съдържат ненаситени мазнини - са просто необходими за нас.
Използвайте редовно слънцезащитен крем
Трябва да прекарваме 15 минути на ден под слънцето, но през останалото време трябва да предпазваме кожата си от ултравиолетовите лъчи. И не само през лятото: защита е необходима почти през цялата година. Много е сериозно!
Яжте повече фибри
Друга важна промяна в диетата ни е, че колкото повече остаряваме, толкова по-важни стават фибрите за нас. Повечето възрастни не получават достатъчно от тях, поради което се сблъскват с нарушаване на храносмилателния тракт, както и със забавяне на метаболизма. Трябва да приемаме най-малко 30 грама фибри на ден – и нито грам по-малко!
Събиране на семейна история
Много заболявания са "наследствени": рак на гърдата, колоректален рак, диабет, сърдечни заболявания - ако вашите близки са страдали от тези заболявания, важно е да обърнете специално внимание на превенцията и не забравяйте да се подлагате на физически преглед ежегодно. Освен това си струва да знаете на каква възраст болестта се е проявила за първи път при вашите роднини - това ще ви позволи да бъдете нащрек и, ако е необходимо, да забележите ранните прояви на болестта навреме.