Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какви късмети да сложим в питката за Бъдни вечер?

21 декември 2021, 15:58 часа

По традиция на Бъдни вечер трапезата е богато отрупана с всевъзможни постни ястия. Цялото семейство се събира около нея и цяла вечер се наслаждава на вкусната храна и приятни разговори с най-любимите хора.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 24 февруари /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 24 февруари /валутен калкулатор/

В центъра на празничната софра стои питката с късмети или паричка, която е неизменна част от този светъл християнски празник.

В някои краища на страната в содената питка не се слагат никакви късмети, включително и паричка. Домакинята приготвя баница, в която поставя късметите. Първият модел обаче се доближава повече до старите традиции, които е редно да почитаме и спазваме.

Какво НЕ трябва да забравяме да сложим на трапезата за Бъдни вечер?

Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи

Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?

Какво трябва да знаем за питката за Бъдни вечер и късметите, които се редят в нея?

Най-възрастният член от семейството разчупва содената питка, като преди това я издига над главата си, канейки Господ да се навечеря с тях на трапезата. Първото парче задължително се поставя пред иконата на Света Богородица, а останалите се раздават на членовете от семейството по старшинство.

Нека отново се върнем на късметите. В някои краища на страната домакинята поставя паричка и няколко дрянови клонки, в други обаче се подреждат най-различни късмети за здраве, берекет, женитба и т.н.

В Западна България например домакинствата са свикнали, освен дрянова клонка и пара, да поставят и бяло копче – за овцете, бобче – за повече плодородие, житен клас – за орачите, бяло листче – за учение и т.н.

В този край домакинята слага толкова късмети в питката, колкото са хората на трапезата. Разбира се, днес всички тези обичаи не са стриктно спазвани. Обикновено се поставя единствено пара, а всички онези материални неща оставяме за новогодишната баница.

Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави

Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Мария Стратиева
Мария Стратиева Отговорен редактор
Новините днес