Всички домакини обичат да готвят със сметана. Тя придава плътен вкус на храната, приятна, кадифена структура, а и чудесен аромат! Но когато отидем в магазина, сме доста раздвоени какво точно да изберем. В крайна сметка рафтът е пълен с най-различни видове сметана. И така, какво различава готварската, сладкарската, заквасената и битата сметана?
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Готварска сметана
Тя е най-разпространената и „мултифунционална”. Има течна консистенция и се използва за солени ястия – запеканки, сосове или крем супи. Може да се използва и за направата на нещо сладко, ако към нея се добави пудра захар, тъй като по принцип не е подсладена.
Сладкарска сметана
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
Тя участва в създаването на почти всички сладки кулинарни шедьоври. Отново е течна, но сесно се превръща в бита сметана, когато я поставите под бъркалките на миксера.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
Заквасена
Заквасената сметана най-много наподобява вкуса на киселото мляко, заради което и мнозина я предпочитат. С нея могат да се приготвят както сладки, така и солени ястия. Маслеността ѝ е около 25-30% и най-често се продава в кофички, наподобяващи кисело мляко.
Бита
Още: Каква е връзката между Сирни и Месни Заговезни?
Още: Кои традиции задължително се спазват на Месни Заговезни?
Получава се, като към сладкарската сметана се прибави обикновена или пудра захар и сместа се разбие с миксер до получаване на гъста, пухкава консистенция. Продава се в спрейове.